Bodamské jezero - dovolená u vody

Dovolená u vody

Ve východní části švýcarského pobřeží Bodamského jezera jsou různá místa, která nabízejí možnost odpočinkové dovolené, trochu aktivní, trochu relaxační, jak se komu líbí.

Spousta zeleně, přes tři kilometry dlouhá pobřežní promenáda, po které se můžete procházet, jezdit na kole i na inlinech, k tomu trochu historie, příjemné obchůdky a nejrůznější akce po celý rok – to je Arbon, se 14 000 obyvateli třetí největší město kantonu Thurgau.

Na jeho počátku stál římský vojenský tábor Arbor Felix, jedna z mála římských lokalit v severovýchodním Švýcarsku, která je přímo zmiňována v antických pramenech – historik Ammianus Marcellinus uvádí, že císař Gratianus táhl v roce 378 „přes tábor jménem Arbor Felix“. Lokalizovat tuhle pevnost se podařilo až v roce 1957 a její nepatrné zbytky jsou k vidění pod kostelem sv. Martina, hned vedle další připomínky dávné minulosti města, románské kaple sv. Galla. Arbon je totiž zřejmě nejstarší křesťanskou obcí v oblasti Bodamského jezera a sv. Gallus (Havel) zde podle tradice zemřel, buď v roce 627, nebo až kolem roku 640. Z druhé strany kostela sv. Martina stojí renesanční arbonský zámek, kterému dominuje zřetelně starší mohutná kamenná věž, někdejší bergfrit středověkého hradu z 2. pol. 13. stol. a v němž je umístěno Historické muzeum.

Pokud bychom se ale chtěli dopátrat prvního trvalého lidského osídlení v této části Bodamského jezera, museli bychom se vydat z antiky ještě daleko hlouběji do historie. Zhruba 800 m od dnešní linie pobřeží směrem do vnitrozemí byly odhaleny a v 90. letech minulého století podrobně prozkoumány pozůstatky kolové vesnice z mladší doby kamenné, datované dendrochronologickou analýzou do období 3384–3370 př. n. l. Pozůstatky 26 domů ve čtyřech řadách vydaly světu více než tunu keramiky, přes 42 000 kostí domácích i lovných zvířat, více než 8000 kamenných nástrojů a 543 dřevěných artefaktů. Arbonské naleziště je jedním z 82 ve Švýcarsku, která byla v roce 2011 zapsána na seznam Světového dědictví UNESCO jako přeshraniční památka „Prehistorické kolové stavby kolem Alp“ (celkem jde o 156 lokalit v šesti státech, kromě Švýcarska v Rakousku, Francii, Německu, Itálii a Slovinsku).

Rekreační nabídka Arbonu zahrnuje např. koupaliště Buchhorn, vybudované ve stylu bauhausu z rákosím zarostlé bažiny v letech 1928–1933. Nabízí 300 m dlouhou louku na opalování se vzrostlými stromy, brouzdaliště pro děti, půjčovnu kánoí i restauraci. Moderní koupaliště (Schwimmbad Arbon) přímo na okraji centra je vybaveno obřím tobogánem, desetimetrovým skokanským můstkem a několika bazény. Pokud vás omrzí voda, můžete…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Bodamské jezero