Hádali se o páva, vznikla z toho Opava

Zatímco Ptačí vrch ukončuje sady Svobody na východní straně, na jejich západním konci stojí Obecní dům. Původně šlo o sídlo opavské filiálky Rakousko-uherské banky, postavené v letech 1914–1918 podle návrhu vídeňského architekta Rudolfa Eislera. Pozoruhodné neobarokní dílo s prvky klasicismu, moderny i biedermeieru bylo v letech 2008–2009 opraveno a stalo se sídlem Opavské kulturní organizace. Pro zájemce o historii Opavy je cenná trvalá expozice v 1. patře s názvem Cesta města. Materiálněji naladěné návštěvníky zcela jistě nezklame malinový dort či třeba New York cheesecake v kavárně v přízemí.
Abychom předešli zmatení, dodejme, že oficiálním „sadům“ říkají Opavští zásadně „park“. Skutečné Městské sady leží na severozápadním okraji města, mezi městským koupalištěm (mimochodem zajímavou funkcionalistickou stavební památkou od zdejšího architekta Otto Reichnera z roku 1931) a Stříbrným jezerem neboli Sádrákem, což je zatopený někdejší sádrovcový důl, dnes významná rekreační zóna, přírodní koupaliště a ráj rybářů.
Vraťme se ale ještě znovu na ochoz Hlásky a rozhlédněme se znovu po městě. Jako na dlani tu máme krátkou ulici Mezi Trhy, která spojuje dvě hlavní prostranství historické Opavy, Horní a Dolní náměstí, a v ní dům U Mouřenína s bustami dvou mouřenínů a dvou řeckých božstev, Athény a Area, na atice. Nezmiňujeme ho náhodou. Nejen, že jde o jeden ze dvou původních domů, které v této ulici přečkaly konec 2. sv. války, ale je to rovněž velmi cenná ukázka měšťanské barokní architektury 1. pol. 18. stol. Na samotném Dolním náměstí by zase neměl uniknout naší pozornosti renesanční městský dům U Bílého koníčka z konce 16. stol., jediný v celé Opavě, na němž se až do současnosti dochovalo původní domovní znamení. Zcela jistě nepřehlédneme na Dolním náměstí impozantní barokní kostel sv. Vojtěcha stavebně zakomponovaný do rozlehlého areálu někdejší jezuitské koleje, kde sídlilo nejen gymnázium a také muzeum založené v roce 1814, ale jeden její trakt byl po roce 1800 adaptován pro potřeby slezské samosprávy a jako tzv. zemský dům se stal sídlem slezského zemského sněmu…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa č. 5/2017