Holubí ostrov

Po většinu času tu ale vládne naprostý klid, jen občas rušený hlukem sekačky na trávu a ztišenými hlasy návštěvníků. Vzduchem se nese vůně rudého jasmínu a žár tropického slunce tiší stín kasií a brazilských dubů podél cest.
Samostatným ostrůvkem o délce asi 850 metrů a šířce 400 metrů se Holubí ostrov stal zhruba před 40 000 lety při silném sopečném výbuchu. Charakterizují jej dva vrcholky spojené sedlem, vysoký skalnatý útes na severu, příkrý a skalnatý svah se dvěma možnými přístavišti na straně západní a klidný přístav na jihovýchodním pobřeží. Ne náhodou se stal oblíbeným útočištěm pirátů a později důležitým strategickým bodem britské i americké armády.
Piráti měli Holubí ostrov v oblibě hned z několika důvodů. Jejich lodě tu mohly v klidu kotvit, z vyhlídkových bodů byli včas informováni o případných vetřelcích, a pokud se rozhodli zaútočit, vítr v zádech zvyšoval jejich rychlost a moment překvapení. Proslulý François Le Clerc, známý jako Dřevěná noha, odtud úspěšně napadl nejednu španělskou loď. Toto dramatické období si dnes lze živě představit ve chvílích, kdy u pláže na východní straně přistává replika pirátské lodě, proslavená svým vystoupením ve filmu Piráti z Karibiku…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa č. 9/2006

Další informace o Karibiku naleznet zde: http://www.sopka.cz

Renata Haffaf