Kam nejezdí turistické autokary

Stará Kréta však přece jen mizí. Až narazíte na pohlednici s krásným oslíkem nesoucím na hřbetě staříka, kupte si ji. Jedná se o výjev takřka muzeální, který za pár let možná zmizí i ze stojanů s pohlednicemi. Dřív nepostradatelné pracovní osly už na ostrově nenajdete. Kdysi se jim přezdívalo „řecký volkswagen“. Donesli totiž prakticky cokoliv kamkoliv a náklad rovnající se dvojnásobku jejich vlastní hmotnosti nebyl výjimkou. Byla to zvířata nesmírně houževnatá, nevyžadující mnoho péče, zpravidla klidná a dožívající se poměrně vysokého věku. Mít jiný hlasový projev než uši drásající zvuk připomínající houkání potápějícího se parníku, stali by se možná roztomilými domácími mazlíčky. Během poslední návštěvy Kréty jsme za čtyři měsíce potkali dva – oba byli v dokonalé kondici, se srstí nezničenou od postroje či sedla. Na jednom jel nažehlený důchodce se psem na vodítku, druhý vezl ze supermarketu chlápka v naleštěných polobotkách s několika igelitovými taškami s nákupem.
Ale i bez oslů jsou zapadlé části Kréty dostatečně své. Ještě pořád tu najdete zavřený vesnický obchod, kde na dveřích visí ručně psaná cedulka: Umřela nám babička, jsme na pohřbu, otevřeme za tři dny. Podobné rodinné obchody přinášejí nezapomenutelné zážitky. Pokladní nebo prodavačku lahůdek si musíte najít mezi regály, rovná tam totiž zboží. Vozík nehledejte, do úzkých uliček by se nevešel. Ani o košík se nemusíte starat, noste si jako místní zboží v náručí, dávejte si ho někam na hromadu nebo si ho rovnejte na kraj pokladny.

Méně známý východ

Ptáte se, kde taková místa ještě najdete? Vydejte se na východ ostrova, třeba do městečka Palaíkastro. Nehledejte zde historické památky, jen pozorujte. Třeba pokladní, které jedna zákaznice přinesla v rámci svého nákupu i svazek bylinek. Bylinky pocházejí z jakési místní zahrádky, ráno je do obchodu přivezli čerstvé. Označení nemají. Co udělá pokladní? Bylinky očichá, podle vůně určí druh, podle druhu i cenu. Pokud vám nepřipadá divné, že v řeznictví koupíte místní víno, ale maso v něm neuvidíte, protože je všechno ve skříňovém chlaďáku, že rajčata koupíte v trafice a v železářství vajíčka, pak je východ ostrova přesně pro vás…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa č. 3/2020

Shopping Cart