Karneval až na prvním místě

Ač je karneval tradičně spojován s katolickým kalendářem a začíná se slavit čtyři dny před Popeleční středou, jeho daleko starší kořeny sahají až k pohanským oslavám příchodu jara. Už ve středověku měl karneval nádech lidové veselice. Jedním z důvodů obžerství, hojné konzumace alkoholu a bujarosti oslav mohla být trýznivá představa nadcházejícího půstu, ostatně i slovo „karneval“ vzniklo ze spojení „sbohem masu“. Dnes už má celá akce mnohem méně náboženský nádech. Lidé si jdou do ulic užít několik dní oslav nabitých energií, tancem a hudbou bez trýznivé vidiny následného půstu.
Mnozí lidé si myslí, že karneval probíhá hlavně nebo dokonce možná jenom v Rio de Janeiru. Ve skutečnosti se slaví po celé Brazílii, některá menší města se v té době úplně vylidní, neboť všichni odjedou kamsi na pláž, v jiných to naopak vypadá, že tam přijela půlka země najednou a v ulicích se nelze ani hnout. Pokud ale máte chuť zažít ten nejznámější, nejostentativnější a podle většiny názorů i největší karneval v Brazílii, pak opravdu musíte zamířit do Ria. Obyvatelé Sao Paula by sice zejména s posledním kritériem nesouhlasili, neboť již pár let tvrdí, že karneval v nejlidnatějším městě Brazílie je i tím největším, ale tím se nenechte ani na vteřinu zmást. Pravdou je, že Sao Paulo se všemožně snaží Riu vyrovnat. Saopaulský sambodrom každoročně také zažije invazi nazdobených a divokých škol samby s letitou tradicí, ale atmosféra ve městě se prostě nedá s Riem srovnat.
Karnevaly jsou v Riu vlastně dva. Ten vyzývavý a mediálně propagovaný na sambodromu a pak médii ne tolik zmiňovaný, ale mnohem živelnější masový karneval v ulicích města. Dva diametrálně odlišné světy…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa č. 1/2016

Shopping Cart