Když se řekne „Sampa“

Pohádkový začátek toto rande opravdu nemá. Město objímají dvě řeky – Tiete a Pinheiros. Kdyby se s nimi dalo mluvit, požádali byste, aby použily při mluvení kapesník před ústy. Smog z každodenních šesti milionů aut v ulicích také městu na kráse nepřidá a instinkt vám radí, abyste si raději drželi kabelku…Ve městě s průměrnou nadmořskou výškou 799 m a subtropickým klimatem vám napoprvé slunce udělá šrám na tváři a při seznámení, jak jinak než cestou z letiště, se na vás město usměje vylámanými zoubky nekončících předměstských slumů (favel).
Párkrát zamrkáte, jestli se vám to nezdá… Pokud ale vytrváte a nevyužijete jednu ze dvou únikových dálnic (Anchieta a Imigrantes) směrem do nejbližších letovisek na pobřeží Atlantského oceánu vzdáleného asi 70 km, město vám ukáže svou druhou tvář. Tvář tajemnou, kterou nelze tak docela pochopit, ale dá se poznávat a můžete si ji zamilovat. São Paulo si vás omotá kolem prstu. Jak uslyšíte od mnohým Paulistánů – stížnosti na ruch, ovzduší, kriminalitu a politiku vyšumí ve chvále atmosféry, možností kulturního vyžití, ekonomických příležitostí a poznávání příběhů v jednom z nejbohatších společensko-genetických koktejlů světa. Říkají „Cara, ta ruim … mas ta bom!“ (ve volném překladu „Kámo, stojí to za starou bačkoru…ale je to super!”) – a nikdy by nechtěli žít jinde.

Rytmus paulistánského života

Paulistánský kulturní, společenský a profesní život je podporován bohatou a vzdělanou střední a vyšší střední třídou obyvatel a stovkami nejrůznějších etnických skupin. São Paulo skrývá světově proslulá muzea, umělecké galerie a kulturní centra, poklady klasického i alternativního divadla a filmu i téměř nonstop fungující klubovou scénu a underground bary. Pokud hledáte, co zajímavého podniknout, dejte pozor, abyste se tu nezbláznili z nepřeberného výběru lákavých kulturních, společenských či vzdělávacích akcí. Počáteční mrazení v zádech pomalu ustupuje a přeměňuje se v šumění podobné bublinkám šampaňského, co stoupá do hlavy… Zjistíte, že jste se do São Paula zamilovali…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa č. 1/2016

Shopping Cart