Krešimirovo město

Zvláštností spojených s tímhle městem v severní Dalmácii je víc. Tak třeba nemá řecký ani římský původ jako většina ostatních v okolí. Šibenik založili Chorvaté, už v 9. stol. tu stála první pevnost a v roce 1066 zmínil město ve své výsadní listině poprvé král Petr Krešimir IV. Na krátkou dobu se pak Šibenik stal dokonce sídlem chorvatského panovníka, a proto se mu přezdívá „Krešimirovo město“. Další zvláštnost – staré město je vystavěno ve svahu, dokonce docela strmém, zatímco většina ostatních dalmatských měst leží v rovině nebo v jen mírně zvlněném terénu.
A není to jenom svah, který Šibenik ozvláštňuje. Stojím na hradbách pevnosti sv. Michala, která dominuje starému městu, a kochám se. Z mozaiky červených, rezavých a hnědých tašek na střechách pode mnou se vynořují převážně oblé kontury bělostné katedrály, první z dvojice památek zapsaných na seznamu Světového dědictví UNESCO, kousek pod ní je nábřeží, moře, pak pás zeleně a za ním zase moře. To první „moře“ hned u nábřeží je Šibenický záliv, mimořádně úzký, podobný fjordu, do kterého na jeho severozápadním konci ústí řeka Krka. Voda v zálivu je proto brakická, méně slaná než v Jadranu. To ale vůbec nevadí oblibě městské pláže Banj, přes kterou se dívám na nápadný moderní most v ústí Krky, po němž vede slavná Jadranská magistrála. Oblázková pláž Banj má totiž nepopiratelné výhody, dojdete na ni z historického centra za deset minut pěšky a jako bonus vám nabídne čarovný pohled na staré město s katedrálou.
Pás zeleně – to jsou dva poloostrovy směřující proti sobě a uzavírající záliv. Mezi jejich špičkami vede úzký kanál sv. Antonína spojující Šibenický záliv s volným mořem. V ústí kanálu stojí pevnost sv. Mikuláše, po dlouhé době v sezoně opět přístupná turistům, zatím ale pouze v rámci organizovaných výletů. Právě tato nejmenší ze čtyř šibenických pevností je onou druhou památkou Světového dědictví. Zapsaná je v rámci nadnárodní památky „Benátská obranná díla 15.–17. stol.“, která zahrnuje sedm položek v Itálii, pět v Chorvatsku a tři v Černé Hoře. Kolem kanálu vznikla nedávno nová volnočasová zóna a na severním poloostrově najdete pláž Jadrija, další z šibenických městských pláží, kam je to z města asi čtvrthodinku autem, protože je třeba objet větší část zálivu a po zmíněném mostě přejet na druhou stranu. Její historie sahající až do roku 1921 a řada kabinek s dveřmi natřenými nejrůznějšími barvami z ní činí pláž vysloveně kultovní. Pokud vám nevyhovují městské pláže, můžete odjet ze Šibeniku asi 5 km na jih, kde na vás ve známém letovisku Solaris, podle některých reklam nejvybavenějším hotelovém resortu v Chorvatsku, čeká Amadria Park s jednou z nejatraktivnějších písčitých pláží v širokém okolí…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa č. 1/2020

Shopping Cart