Ischia - pohled na Sant'Angelo

La più bella del mondo!

„Nejkrásnější na světě!“ Nevěříte, že tohle zvolání může být pravda? Přesvědčte se sami a zajeďte se na Ischii podívat. Čeká na vás ostrov, kde jsou rajčata rajčatovější, lidé lidštější a kde třeba můžete najít štěstí na celý život.“

Okouzlující hodinová plavba Neapolským zálivem, s výhledy na magické pobřeží a vulkanickou ostrovní krajinu, funguje jako předehra v italské opeře. Připraví vás na působivou harmonii a pomůže dostat se do nálady příštích dějství. Je kolem oběda a v přístavu Ischia Porto nás hned uhodí do nosu pikantní vůně pečeného masa a česneku z blízké restaurace. Tenhle typický parfém promísený s elektrizující vůní moře otevírá všechny smyslové buňky příštím zážitkům.

Ischia má pitoreskní starosvětské kouzlo, které z ní dělá odzbrojující alternativu uspěchaného života. Když po cestě odložíte kufry, zjistíte, že se vám už nechce nikam spěchat. Člověk tu snadno zapomene na čas, protože rytmus života je zde v dokonalé shodě s rytmem přírody, jež tady kraluje. Už v 50. letech minulého století vylíčil své setkání s Ischií jedinečným způsobem slavný americký spisovatel Truman Capote: „Udělat první krok na ostrově bylo tak krásné a vzrušující, jako poslouchat tlukot vlastního srdce,“ popisuje autor, jemuž během zmatku při vylodění spadly hodinky a rozbily se. „Okamžitě bylo jasné, že Ischia není místem, kde je nutné mít přesnou představu o čase. Popadne vás úžasný pocit blahodárné izolace, kdy se zdá, že se nemůže stát nic špatného, ani nepříjemného!“

Ischia - přístav ve Forio
Přístav ve Foriu

Ano, správně – chce se vám už jen relaxovat v termálních lázních, lenošit na písečných plážích a procházet se po svěžích zahradách. Můžete se vydat na procházku kaštanovníkovými lesy a vinicemi až na nejvyšší místo ostrova, popíjet kávu na nábřeží s výhledem na monumentální hrad, nebo se celé dny válet v bublajících skalních bazénech. Už dávní Řekové věděli, proč je dobré se tu usadit, a ne náhodou si ostrov vybrali jako svou první základnu v západním Středomoří. Kromě závanu historie, jež zanechala obdivuhodné stopy ve starých centrech měst s jejich paláci, kostely a nádvořími, tu zažijete také dnešní povahu Ischie tak osobitou jako horký napolitánský temperament. Až po uši ponořená v termálních vodách, které vydávají svůj mystický opar, přitom méně domýšlivá než její honosný soused, ostrov Capri, taková je Ischia. A přitom tu potkáte legendy, které psaly historii, nebo tu dokonce můžete najít i cestu do středu země! Kdekoli se ocitnete, bude se vám dobře dařit.

Když se procházíte na venkově, v kopcích a borovicových hájích, nebo když odpočíváte na jedné z mnoha pláží, otevírá se před vámi majestátní příroda plná zeleně. Říká se, že je tu hned trojí – barva vegetace, zelenotyrkysového moře, ale také vyvřelého tufu. A k tomu navíc pověstný zelený paprsek nad kostelem Santa Maria del Soccorso, který tomu, kdo ho zahlédne, zajistí štěstí až dokonce života.

Ischia - pohled do přírody

Isola verde, zelený ostrov! Prozkoumali jsme ho místními autobusy, míjeli jsme divoká pobřeží s přehlídkou geologických překvapení a pohádkových výhledů, užili si barvitá městečka s rozkošnými rybářskými domy, nekonečné termální parky a minerální prameny na každém kroku, vinice vysazené vysoko nad mořem, sklípky vytesané do tufu jako příbytky hobitů, okouzlující zahrady, kostelíky i monumentální hrad.

Ischia upadla po své slavné antické minulosti na dlouho v zapomnění. Až do poloviny 20. stol., kdy se jednoho dne zdejší obyvatelé dočkali příjezdu luxusní jachty filmového producenta Angela Rizzoliho a Ischia se rázem probudila k novému životu. Po producentovi brzy následovaly i samotné hvězdy stříbrného plátna, a tak tu vznikl epochální milostný román, mnoho slavných filmů a především se začal rozvíjet cestovní ruch. Mnozí ze zdejších obyvatel, s nimiž jsme se setkali, však Ischii nikdy neopustili. Na svůj ostrov jsou nesmírně hrdí. Žhavá Ischia, la più bella del mondo, prozpěvují si s neopakovatelným neapolským přízvukem. Říkala jsem si, že v tomto malém zeleném ráji možná, podobně jako Liz Taylorová, najdu také svého vlastního Richarda Burtona. A jak to dopadlo? Takhle úplně ne, ale našla jsem možná ještě něco lepšího – vzácné místo, kde vše zůstalo opravdové a pořád ještě trochu takové, jaké to bývalo kdysi. Rajčata jsou tu rajčatovější, víno, které zůstává dlouho na jazyku, silnější a lidé lidštější.