Pigra - výhled z lanovky na jezero

Pigra

Argegno je malá obec, která se rozkládá na západním břehu Komského jezera, asi 20 km od Coma. Těží z polohy při ústí říčky Telo, jejíž údolí prolamuje horskou bariéru táhnoucí se podél jezera, takže se odtud dá s výhodou vyrážet k mnoha horským túrám. Kromě toho je obec i výchozím bodem výletů k blízkému jezeru Lugano, s nímž ji spojuje horská silnice.

Argegno, založené již za Římanů, má za sebou dlouhou historii, největší pozornosti se však obci dostalo teprve před 70 lety, konkrétně 12. března 1948. Toho dne se Pietro Vassena, vynálezce z Lecca, potopil nedaleko Argegna s batyskafem vlastní konstrukce do hloubky 412 m. Tehdy tím stanovil nový světový rekord a současně potvrdil geografům údaj o největší hloubce jezera.

Dnes je Argegno pro turisty zajímavé hlavně tím, že se odtud mohou nechat vyvézt kabinovou lanovkou do horské obce Pigra, která nabízí jedinečné výhledy a může rovněž posloužit jako výchozí bod k různým horským trekům. O této visuté lanové dráze se kupodivu moc neví. Možná je to tím, že původně byla postavena hlavně pro obyvatele Pigry, kteří nutně potřebovali získat snazší přístup do své obce, v zimě často po strmé silnici nedosažitelné. Usilovali o to více než půlstoletí, dočkali se však až roku 1971.  Potom museli o lanovku zabojovat ještě jednou, neboť v roce 2010 úřady její provoz ukončily pro nedostatek financí na nezbytné revizní práce. Povedlo se, lanovka se znovu rozjela o rok později, již jako omlazená čerstvá čtyřicátnice.

Najít v Argegnu dolní stanici lanovky není úplně jednoduché, její nenápadná budova je zastrčená v zástavbě u silnice na severním konci obce. Uvnitř se nehraje na žádné novoty, na člověka tu z každého koutu dýchne starý dobrý „lanovkářský“ design 60. a 70. let, našim starším generacím důvěrně známý třeba z Ještědu či Lomnického štítu. Jak je možno se dočíst na ceduli, dráhu stavěla firma Badoni z Lecca (mj. se podílela i na stavbě prvního istanbulského mostu přes Bospor) a za povšimnutí stojí i technické…