Města kříže

Tisíc mužů, sto padesát koní a patnáct lodí stačilo, aby po krušných bojích s původními obyvateli byla dobyta guančská osada s názvem Añaza. Z ní se postupem času stalo dnešní hlavní město s více než 200 000 obyvateli. Dělí se na 34 čtvrtí, které se zakusují do úbočí pohoří Anaga tvořícího městu kulisu, na jakou nezapomenete.
V historii Santa Cruz hrály roli dva hlavní faktory. Za prvé, město bylo původně přístavem pro dřívější hlavní město ostrova San Cristóbal de La Laguna, s nímž je dnes propojeno tramvají číslo jedna, a prakticky nepoznáte, kde které město začíná a končí. Druhou významnou okolností je, že v letech 1833–1927 bylo Santa Cruz jediným hlavním městem Kanárských ostrovů, než bylo rozhodnuto, že vládu nad souostrovím musí sdílet s Gran Canarií a jejím hlavním městem Las Palmas. V Santa Cruz sice zasedá parlament Kanárských ostrovů, ale sídlo vlády se střídá po skončení každého volebního období. Kromě toho musí místopředseda vlády pobývat vždy na druhém hlavním ostrově odlišném od sídla předsedy vlády.
Až do počátku 18. stol. bylo Santa Cruz hlavním přístavem ostrova pro dovoz ze zámoří a třetím nejvýznamnějším pro vývoz zboží do Evropy. Vyváželo se barvivo košenila z červce nopálového, dřevo, ryby… Dodnes je tento přístav třetím největším španělským nákladním přístavem po Barceloně a Bilbau…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa č. 9/2015

Shopping Cart