Na skleničku burgundského

Burgundská vinařská oblast patří k nejstarším a nejznámějším na světě, zároveň je však velmi složitá. Vinice se rozkládají na ploše necelých 29 000 ha, v pásu dlouhém zhruba 230 km, který sahá od Auxerre na severu po Mâcon na jihu. Ročně se v Burgundsku vyrobí kolem 180 milionů lahví vína…

Oblast se dělí do šesti částí. Nejsevernější z nich je Chablis, poněkud izolovaná od ostatních, známá svým zvláštním podložím, tvořeným jílem a silnou vrstvou vápence s množstvím fosilních schránek měkkýšů, který vznikl ve svrchní juře asi před 150 miliony let. Pěstuje se zde výlučně bílá odrůda Chardonnay, vína se dělí do čtyř apelací (AOC) – od nejnižší k nejvyšší Petit Chablis, Chablis, Chablis Premier Cru a Chablis Grand Cru. Jde o velmi suchá vína s typickým zelenkavým jiskřením a minerální chutí.
Zhruba ve stejné zeměpisné šířce, ale o 65 km východněji leží malé území Châtillonnais, téměř výhradně zasvěcené šumivým vínům Crémant de Bourgogne. Hlavními odrůdami jsou Chardonnay a Pinot noir, dále se tu pěstují Gamay a Aligoté. Hlavním centrem oblasti je pečlivě udržované městečko Châtillon-sur-Seine.
Od Dijonu na jih se táhne Côte de Nuits, jehož největší pýchou je Pinot noir, který tu dává silná a robustní vína. K velkým jménům v kategorii Grand Cru patří Chambertin, Musigny a Clos de Vougeot. Bílé odrůdy se pěstují v daleko menším množství, převládá Chardonnay doplněné místy odrůdou Aligoté. Dále k jihu navazuje Côte de Beaune, kde červené odrůdy dominují jen v jednodušších polohách, převládající odrůdou je bílé Chardonnay, jež tu dává velká silná vína s dlouhou perzistencí jako Montrachet, Meursault nebo Corton Charlemagne.
Trochu ve stínu těchto dvou stojí následující, západně od Chalonu-sur-Saône ležící Côte Chalonnais. Pěstují se tu bílé i modré odrůdy, převládají Chardonnay a Pinot noir doplněné bílou Aligoté a modrou Gamay. V nejjižnější části Mâconnais převládá Chardonnay, které se pěstuje asi na 80 % plochy a dává tu vína s ovocným charakterem a bohatým buketem. Nejznámější z nich je apelace Pouilly-Fuissé. Pozor ale, abyste toto jemné a komplexní víno s ořechově máslovým aromatem nezaměnili se známějším Sauvignonem Pouilly Fumé od východní Loiry. Bílému Chardonnay v této oblasti sekunduje především modrá odrůda Gamay. Ta již předznamenává, že jižně od Mâconu navazuje na Mâconnais proslulá oblast Beaujolais, která se táhne až skoro k Lyonu. Z vinařského hlediska patří k Burgundsku, ale historicky až na nejsevernější kousek nikdy jeho součástí nebyla a i dnes náleží již do sousedního regionu Auvergne-Rhône-Alpes (do konce roku 2015 šlo o region Rhône-Alpes, kterému bylo v minulosti věnováno samostatné číslo – ZS 2/2008)…

Shopping Cart