Oblast Tisícem ostrovů

Na výletě mezi ostrovy

Lidé se nedočkavě tísní na přístavním můstku, aby vstoupili na loď co nejdříve a obsadili místa s nejlepší vyhlídkou. Konečně lodníci otvírají branku a zástup turistů zaplavuje paluby výletní lodi. Na poslední chvíli přijíždí zájezdní autobus a početná skupina Asiatů zaplňuje zbývající volná místa. Pak lodníci branku zavírají a zahazují uvazovací lana. Krátké zahoukání a loď vyplouvá. U stolečku nedaleko přístavu sedí skupinka postarších místních důchodců, kteří se baví mezi sebou a na houkání nereagují. Lodí, jako je naše, vyplouvá z přístavu několik denně. Městečko Gananoque je totiž hlavní branou do oblasti Tisíce ostrovů.

Tisíc ostrovů je pozoruhodný region na hranicích mezi kanadskou provincií Ontario a americkým státem New York. Rozkládá se přesně tam, kde řeka Svatého Vavřince začíná svoji pouť k oceánu. Veškerá voda z oblasti Velkých jezer poté, co proteče Niagarskými vodopády a jezerem Ontario, odtéká širokým hrdlem plným ostrovů, ostrůvků a skalisek. Jsou pozůstatkem poslední doby ledové, která zformovala tuto část Kanadského štítu a zanechala zde v délce asi 50 km velmi členitý úsek. Ostrovů je ve skutečnosti přes 1800 a jsou přibližně rozděleny půl na půl mezi Kanadu a USA.

Ne každé skalisko se ale počítá jako ostrov, kritéria jsou dvě: ostrov musí mít rozlohu nejméně jedné čtvereční stopy (zhruba 0,1 m2), která není zaplavována při kolísání hladiny ani jediný den v roce, a musí na něm růst alespoň jeden strom.

Naše loď se pomalu šine úzkými kanály mezi ostrovy a z reproduktorů se line dvojjazyčný (jsme přece v Kanadě) výklad. Dovídáme se, že část ostrovů je v soukromém vlastnictví a řada majitelů si na nich postavila své rezidence. Najdeme zde skromné altánky či jednoduché chaty, ale také rozsáhlá stavení s garážemi na čluny a vyhlídkovými terasami. Pro někoho to jsou víkendová obydlí, ale mnoho obyvatel tu žije celoročně. Protože okrajové kanály řeky v zimě zamrzají, dopravují se po ledě většinou sněžnými skútry.

Jednoduché není napojení na inženýrské sítě. Někteří obyvatelé mají elektřinu vedenu podvodními kabely, obdobně je řešeno i připojení na veřejný vodovod. Jiní využívají solární energii a mají filtrační zařízení na čištění říční vody. Největším problémem je odpad. V současné době nepovolí stavební úřad stavbu žádné nemovitosti, u které není možno vytvořit sběrnou jímku. Pokud je ostrůvek příliš skalnatý, lze situaci řešit odkalovací nádrží postavenou nad terénem.

Jak se ukazuje při další plavbě, někdo vlastní i dva ostrovy vedle sebe a často je propojuje lávkou. O jedné takové se tvrdí, že je nejkratším mezinárodním mostem na světě mezi kanadským a americkým ostrovem. Jak však hlas z reproduktorů prozradí, jedná…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Kanada