Náměstí na střeše, Velryba a další

Nejvíce jí je v severní části města. Amsterdamský přístav se po druhé světové válce přesouval podél Severomořského kanálu spojujícího IJ se Severním mořem stále více k západu, až na samý okraj města a ještě kousek za něj. Do jeho východní části relativně nedaleko od historického centra zajíždějí už jen osobní lodě. A tak se od 90. let 20. stol. začala východní oblast městského přístavu radikálně proměňovat.
Výběr zajímavých staveb můžeme začít tou asi nejnápadnější, která je v některých průhledech vidět už z dálky ze starého města, třeba při pohledu po kanálu Oudeschans od Rembrandtova domu, kde tvoří pozadí jinému, avšak historickému amsterdamskému symbolu, malebné věži Montelbaanstoren z roku 1512. Hvězdný italský architekt Renzo Piano jí dal podobu mohutné, vzhůru se zdvihající lodní přídě natřené světle zelenou barvou a zároveň s ní opticky zakryl vjezd do tunelu pod řekou IJ, na kterém budova stojí. Byla otevřena v roce 1997 jako NewMetropolis, ale dnes už jí nikdo neřekne jinak, než zkratkou vzniklou z tohoto jména – NEMO. A je to označení příhodné už proto, že v budově je umístěno Muzeum vědy, pět pater plných expozic, pokusů, demonstrací a workshopů. Svět sám pro sebe pak představuje paluba oné hypotetické lodi, dakplein neboli střešní náměstí, volně přístupná obří stupňovitá terasa. Nabízí nejen panoramatický pohled na starý Amsterdam a restauraci s kavárnou, ale nově také výstavu Energetica představující přírodní síly, sluneční záření a vítr, jako zdroje využitelné energie.
Lávka pro pěší a cyklisty spojuje NEMO s Oosterdokseilandem, kde stojí další ceněná stavba od špičkového tvůrce, v tomto případě domácího Joa Coenena – OBA čili Openbare Bibliotheek Amsterdam (Veřejná amsterdamská knihovna), jež je zároveň informačním, kulturním, komunikačním a vzdělávacím centrem. Základním prvkem jejího členitého průčelí jsou velká okna. Knihovnu o 10 podlažích navštíví denně na 7000 osob…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa č. 12/2016