Nejsevernější železnicí Ameriky do aljašské divočiny

„Všichni na palubě,“ volá vlakvedoucí. Denali Star krátce zafučí, zaskřípe a dá se do pohybu. Naše cesta vede na sever do divočiny národního parku Denali a končí v městě Fairbanks. Dáme si na čas, jede se pro pohodu a zábavu. Dvanáct hodin bude znít odrážený rytmus kol podél řek, přes mosty a na úpatí hor. Aljašská divočina je drsná krasavice. Území více než dvacetkrát větší než Česko obývá něco málo přes 700 000 lidí, jen o trochu víc, než u nás žije v Jihočeském či Olomouckém kraji. A dvě pětiny z nich žijí v Anchorage, největším městě 49. státu USA.

Z Anchorage do divočiny

V 8:15 jsme nastoupili ve stanici Anchorage Depot do vlaku Denali Star. Naším prvním cílem je asi tři hodiny vzdálená Talkeetna. Hned poté, co jsme si uložili své batohy, vydáváme se do jídelního vozu na snídani. Při čaji a selské omeletě se za oknem rozjíždí dramatická severská krajina. Zatím však míjíme předměstí, kde se podle místního tisku potulují nejenom dvě tisícovky losů, ale také smečky vlků a několik desítek medvědů grizzly. Na okraji americké civilizace a konzumu zde vedou pohodlný život s množstvím vydatných odpadků.
Město Anchorage bylo založeno v roce 1914 jako hlavní zázemí při budování železnice do Fairbanks. Je výchozím bodem pro cestu téměř kamkoliv na Aljašce. Leží na břehu mořského zálivu s velkým kolísáním přílivu a odlivu (rozdíl výšky hladiny až 12 m) a obklopují ho vysoké vrcholy pohoří Chugach. K růstu města přispěly dvě vojenské základny, vybudované během 2. sv. války po útoku Japonců na Pearl Harbor. V té době mělo město něco málo přes 7000 obyvatel. Na konci války už jich bylo více než 43 000. Dnes město prosperuje díky rybolovu a obchodu s ropou a plynem. Moderní metropoli říkají její obyvatelé City of Lights and Flowers, „město světla a květin“. V létě tu totiž má světlá část dne skoro 20 hodin. Na Velký pátek 27. 3. 1964 postihlo Anchorage ničivé zemětřesení. Na Richterově stupnici tehdy naměřili v Severní Americe rekordní hodnotu a druhou nejvyšší hodnotu na světě vůbec – 9,2°. Otřesy trvaly asi čtyři minuty a město zcela zdevastovaly.
Společnost Alaska Railroad dělá všechno pro to, aby poznávání drsné krásy aljašské krajiny probíhalo příjemně. Ať si v luxusních vagonech sednete kdekoli, všude máte příležitost k wildlife viewing – pozorování divočiny. Pohodlná sedadla a uvolněná atmosféra zvou pasažéry, aby otočili svá křesla a dali se do konverzace se sousedy. A každý vagon má svého turistického průvodce. Ten náš se jmenuje Andy Weisz. Narodil se a vyrostl, jak hrdě říká, zde na Aljašce. K jeho práci patří seznámit cestující se životem na polárním kruhu. I na otázky k flóře a fauně má Andy připravené odpovědi…

 

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa č. 11/2019