Ostrov ve stínu

Přitom tento ostrov má co nabídnout – krásné pláže, zajímavou kulturu Sasaků či treky na vulkán Rinjani. Ačkoliv zůstává stranou přílišného zájmu, poskytuje zcela dostačující infrastrukturu a příjemný cestovatelský komfort. Lombok je proto relativně častým cílem nezávislých cestovatelů, pro něž je známější, ale přece jen komerčnější Bali příliš „těsné“. A jak Lombočané rádi a s hrdostí říkají: vše, co najdete na Bali, najdete i na Lomboku, naopak to ale neplatí.
Když na Lombok přilétáte letadlem, již z dálky vám stoupá vstříc majestátní vrchol Rinjani, dominanty ostrova a druhé nejvyšší sopky v Indonésii. Ostrov sám vypadá jako jedna perla na šňůrce, která táhne až k daleké Austrálii. Lombok je ještě nádherně zelený, ale další ostrovy směrem k východu začínají být stále sušší a připomínají vyprahlou australskou krajinu. Proměňuje se také fauna – čím dále na východ indonéského souostroví, tím více se podobá australské. Lombok totiž leží už východně od tzv. Wallaceovy linie, zoografické hranice, která odděluje indomalajskou oblast na západě a australasijskou (přesněji tranzitní zónu zvanou Wallacea) na východě.
Geograficky patří Lombok do souostroví Malých Sund, administrativně do provincie Západní Nusa Tenggara. V hlavním městě Mataramu žije přibližně desetina z tří milionů jeho obyvatel. Většinu tvoří muslimští Sasakové, ostrov ale obývá také nezanedbatelná menšina hinduistických Balijců. Hlavním zdrojem obživy místních je zemědělství a rybářství, turistika ale zažívá rozkvět…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa č. 3/2017

Další informace o Indonésii a dalších zemích jihovýchodní Asie najdete na ASEAN.CZ