Perný den (nejen) v Twickenhamu

V Londýně The Beatles třeba natočili svůj první celovečerní film Perný den, který měl premiéru 6. července 1964, v předvečer Ringových 24. narozenin. Bláznivá hudební komedie režiséra Richarda Lestera, který snímek natočil na vrcholu „beatlemanie“ podle scénáře Aluna Owena, sklidila neuvěřitelný úspěch a zároveň skvěle vystihla atmosféru „swingujících“ 60. let.
Film vznikl během pouhých pár týdnů na jaře 1964 v různých lokalitách britského hlavního města. Dodnes v Londýně najdeme téměř dvacet míst, kde se natáčel. I v současnosti můžeme přijet na nádraží Marylebone, kde se natáčela úvodní scéna, kdy čtveřice prchá před svými fanoušky. Nejmladší londýnské nádraží bylo podle architektonického návrhu H. W. Bradocka dokončeno roku 1899, „přežilo“ několik pokusů o uzavření a na počátku 21. stol. se dočkalo i rozsáhlé rekonstrukce, takže ho můžeme obdivovat v původní kráse. V prostorách nádražní haly však již nenajdeme telefonní budky, v nichž se čtveřice ukryla před ječícími fanynkami. Naštěstí alespoň ulička Boston Place, která sousedí s nádražím a po níž čtveřice prchala, se od natáčení filmu téměř nezměnila.
Přes veškeré potíže se zachovaly i filmové ateliéry Twickenham Film Studios v jihozápadním cípu Londýna, kde vznikal nejen Perný den, ale o rok později také film Help! I po více než 100 letech od jejich vzniku se v ateliérech stále vyrábějí filmy a televizní inscenace, v nedávné minulosti se tu například natáčel Spielbergův velkofilm Válečný kůň či seriál Hercule Poirot. A určitě stojí za to udělat si procházku v okolí ateliérů v poklidné a příjemné čtvrti Twickenham. Třeba po Winchester Road, kde se procházel Ringo. Stačí jen zavřít oči a vybavit si scénu, v níž vchází do hospody Turks Head…
Přestože členům The Beatles nebylo vzdálené výtvarné umění (například John studoval na Liverpool College of Art), pochybuji, že měli během natáčení čas prohlédnout si nedalekou vilku, kterou si v roce 1813 nechal podle vlastního návrhu postavit malíř William Turner a nazval ji Sandycombe Lodge. O 13 let později ji prodal, nenaplnily se totiž jeho plány, aby v ní byl zřízen domov pro chudé výtvarníky. Přesto dům dodnes stojí ve více méně původním stavu. Od roku 2005 se o něj stará Turner’s House Trust. V současné době je vilka v rekonstrukci, ale letos v létě by měla být opět zpřístupněna veřejnosti..

Plné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa č. 7/2017