Rakouská panoramata

Za nádherným panoramatem se lze vydat leckam, mnohdy člověk dokonce na nějaké narazí, aniž by k němu cíleně směřoval, ale pokud si chceme užít panoramat dosyta, nabízí se jasná volba – vydat se na některou z rakouských panoramatických silnic. V takovém případě nás čeká ten typ výletu, kdy sama cesta je cíl – ať už ji absolvujeme v autě, na motorce nebo na kole. Ale pokud si zatoužíme obohatit výlet ještě nějakou konkrétní atrakcí, ani to nebude problém. V okolí panoramatických silnic najdeme nejrůznější expozice, naučné stezky i možnost pěšího výšlapu na některý z blízkých vrcholů. A tak si pojďme pětici nejslavnějších rakouských panoramatických silnic představit podrobněji.

Grossglocknerská královna

Začít nemůžeme jinak, než nekorunovanou královnou mezi rakouskými panoramatickými silnicemi, kterou je Grossglocknerská vysokohorská silnice. A vlastně nejen rakouskými – najdou se i tací, kteří o ní tvrdí, že je to nejkrásnější panoramatická silnice v Evropě. V délce 47,8 km spojuje přes hlavní alpský hřeben obce Bruck an der Großglocknerstraße v Salcbursku a Heiligenblut am Großglockner v Korutanech. Silnice s 36 číslovanými prudkými zatáčkami byla postavena v letech 1930–1935 a v některých úsecích sleduje průběh dávné horské cesty, po níž chodili přes Alpy už Keltové a Římané. Vede nádhernou krajinou v srdci národního parku Vysoké Taury, otevřená je od května do října, a to pouze přes den, na noc se zavírá.
Na silnici je 12 zastávek, které nabízejí v různých kombinacích informace, občerstvení, toalety, tematická hřiště pro děti, možnost vycházky do okolí či nákupu suvenýrů – a pochopitelně výhledy. Číslovány jsou od severu k jihu, což je směr, který turistům umožňuje, aby se celou cestu těšili, protože asi nejznámější a nejvyhledávanější místo na trase, Výšina císaře Františka Josefa, leží v tomto případě až skoro na konci. Už první zastávka na odpočívadle Piffkar (1620 m n. m.) naplno předvede, co na turisty čeká. Otevře se jim zde pohled na nádherné panoráma třítisícových vrcholů, jimž dominuje Großes Wiesbachhorn (3564 m). Pozornosti by ale neměla uniknout ani zhruba půlhodinová naučná stezka chráněnou oblastí s tzv. modřínovými loukami. Další naučná stezka věnovaná lišejníkům ve velehorách čeká na turisty na třetí zastávce Haus Alpine Naturschau ve výšce 2260 m. Kromě ní je tu i ekologické muzeum a zajímavá instalace pod širým nebem „Nejvyšší v Salcbursku – Horští obři“. Po další dávce vlásenkovitých serpentin dojedeme k místu, kde odbočuje ostře zpátky a vzhůru kolem restaurace Fuscher Törl silnice, která nás dovede po 1600 m až na vrchol Edelweiß-Spitze (2572 m). Výš už se při této cestě nedostaneme. Kromě řídkého vzduchu bere dech i panoramatický pohled na více než 30 třítisícovek! Milovníci pěší horské turistiky se odtud mohou vydat po hřebenovce na Baumgartlkopf (2623 m) a případně dál na Hirzkarkopf (2548 m) a zase zpátky, což zabere zhruba čtyři hodiny času.
Kromě restaurace nese jméno Fuscher Törl také pátá zastávka (2428 m) asi 350 m za odbočkou na Edelweißspitze. Nabízí vyhlídkovou terasu a nejlepší místo na pořízení fotografií v severním úseku silnice, ale také památník dělníkům, kteří při stavbě Grossglocknerské silnice zahynuli. U jezírka Fuscher Lacke (2262 m), které lze obejít asi desetiminutovou příjemnou procházkou, je v původním strážním domku umístěna výstava věnovaná historii stavby silnice. Průsmyk Hochtor leží ve výšce 2576 m, kam se museli vyšplhat všichni obchodníci a jejich soumaři, kteří tudy procházeli ve starověku. Dnešní turisté si to mohou vyzkoušet rovněž – naučná stezka věnovaná tomuto tématu je převede přes průsmyk zhruba za půl hodiny. Motoristé ale projedou tunelem, který leží ve výšce „pouhých“ 2504 m. Zároveň při tom překročí hranici mezi Salcburskem a Korutany. Na korutanské straně je k vidění výstava, která informuje o římské svatyni, jež v antice v průsmyku stála. Když tu byla při stavbě silnice v roce 1933 nalezena bronzová soška Herkula, domnívali se mnozí odborníci, že muselo dojít k záměně místa jejího nálezu. Teprve po roce 1994 proběhly v průsmyku rozsáhlé vykopávky, které přinesly řadu dalších antických nálezů a potvrdily existenci několika menších svatyní podél starověké cesty průsmykem…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa č. 8/2020

Shopping Cart