Ratchadamnoen Avenue

O tom, že v Bangkoku vznikne podobně koncipovaný bulvár, rozhodla cesta krále Ramy V. do Evropy. Nová silnice byla pojmenována Královské procesí, což naznačovalo její zamýšlený účel – měly se zde odehrávat královské přehlídky. Jenže v průběhu let se třída stala nejen dějištěm okázalých velkolepých parád, ale také prostorem pro vyjádření politických aspirací obyvatel thajské metropole a jejich zápasu za demokracii.
Památník na pravé straně bulváru připomíná jedny z nejdramatičtějších událostí, kterými Bangkok v moderní době prošel. Žulový sloup nese jména 77 demonstrantů zabitých během protestních akcí na začátku října 1973, do kterých se zapojilo až půl milionu lidí. Stali se obětí odstřelovačů ukrytých na okolních střechách. Srážky v ulicích a následné požáry se dotkly také mnoha budov na samotné Ratchadamnoen Avenue. Monument zůstává i po létech živým místem, o které se starají příbuzní obětí.
Hlavní pozornost na Ratchadamnoen Avenue však strhává monumentální Památník demokracie, nepřehlédnutelně se tyčící v samém centru bulváru. Jeho autorem je jedna z nejpozoruhodnějších postav, která kdy v Bangkoku působila, italský profesor Corrado Feroci. Osudovým obratem v jeho životě se stal rok 1923. Na italskou vládu se tehdy obrátil panovník dalekého Siamu s žádostí, zda by nemohla vybrat vhodného kandidáta, který by v jeho zemi pomohl s výukou západního stylu sochařství…

Shopping Cart