S Kristem v zádech

Návštěva této mimořádné turistické atrakce vám nabídne naprosto neskutečný kruhový pohled na město. Je odsud vidět vše – stadion Maracaná, centrum, záliv Guanabara, na jehož protější straně je město Nitéroi, Cukrová homole, Laguna s přilehlou dostihovou tratí a kopcovitý, tropickou vegetací porostlý park Tijuca, z kterého ční samotné Corcovado. Výhledy, pokud nejsou zastřeny občasnou nízkou oblačností, jsou skutečně božské a panorama Ria vás uchvátí jako v žádné jiné metropoli na světě.

Do Lapy za zábavou a historií

Jednou z dominant centra města je ultramoderní kónická metropolitní katedrála ve čtvrti Lapa, která byla po 12 letech stavby dokončena v roce 1976. Obrovskému vnitřnímu prostoru bez jediného sloupu, kam se vejde až 20 000 věřících, dominují kromě nádherných soch a dalších uměleckých děl především čtyři šedesátimetrové vitráže. Centrum dále skrývá celou řadu barokních kostelů, městské divadlo, národní muzeum historie a spoustu jiných významných staveb i městských parků. Historicky nejbohatší část města je však kromě zmíněných památek v poměrně dekadentním stavu a po soumraku je dobré se jí raději vyhnout. Výjimku tvoří pár bloků podél ulice Lavradio a avenidy Mem da Sá v Lapě, kde si člověk může, ideálně v pátek či sobotu večer, vychutnat caipirinhu za podmanivého zvuku všudypřítomné samby či chorinha.
Jednou z nepřehlédnutelných ikon centra je i bondinho („tramvajka“), která již od poloviny 19. stol. spojuje Lapu se Santa Terezou. Trať začínající v těsném sousedství metropolitní katedrály vede přes monumentální akvadukt a pak se vine po strmých úbočích Santa Terezy do několika dalších čtvrtí na kopcích. Náročnost trati a technický stav tramvají vedly k celé řadě odstávek, ale i nehod, které vyvrcholily uzavřením celé trati v roce 2011 poté, co zde jedna z tramvají vykolejila a zanechala za sebou 6 mrtvých a 50 zraněných. Od té doby se pracuje na rekonstrukci trati i vozového parku. První krátký úsek (necelá pětina celkové délky) byl již zprovozněn, celá rekonstrukce ale má být hotova nejdříve v roce 2017. Samotná kultovní čtvrť Santa Tereza se spoustou graffiti však určitě stojí za návštěvu, neboť zde naleznete řadu galerií, muzeí a restaurací. Dostat se tam dá kromě tramvají a autobusů také po unikátním, pestrobarevnými mozaikami posetém schodišti, které vytvořil chilský umělec Jorge Selarón…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa č. 1/2016