Salcburskem na kolech

Salcbursko od nás není daleko, a tak se tam můžete vydat třeba i jen na prodloužený cyklovíkend. Pokud si za východiště svých cest vyberete malebnou horskou vesnici St. Martin am Tennengebirge (949 m n. m.), kde se lze ubytovat např. v Pensionu Heidi, můžete se odtamtud vydat hvězdicovitě hned na několik krásných výletů.

Panoramatickou cestou do údolí Lammertal

Na rozjezd se nabízí půldenní výlet do překrásného údolí Lammertal podél téměř kolmých stěn horského masivu Tennengebirge a údolím Neubachtal. Nejprve pojedete po klesající silnici do sousední vesnice Lungötz. V roce 1897 tam začala fungovat pila Kaindl, z níž se postupně vyvinul jeden z významných světových výrobců dřevěných materiálů a plovoucích podlah. Proslulost získala rovněž jako místo, odkud pochází Marcel Hirscher, nejúspěšnější sjezdový lyžař všech dob, vítěz 67 závodů Světového poháru, osminásobný celkový vítěz Světového poháru, držitel 3 olympijských medailí a 11 medailí z mistrovství světa, který vloni ukončil aktivní sportovní kariéru.
Za továrnou Kaindl odbočíme doprava do údolí Neubachtal. Orientace je snadná, přesto při cestě údolím sleduje značení MTB „04 Neubachtal Runde“. Na 9. kilometru vás čeká konec asfaltu i rovinatého profilu a rozkročí se před vámi Gosauský hřeben (Gosaukamm) s nejvyšším vrcholem Bischofsmütze (2458 m). Pohled na masiv, kterému místní přezdívají Salcburské Dolomity, vskutku bere dech.
Stejnou cestou se můžete vrátit do Lungötzu a za hotelem Lungötzer Hof odbočit kolem kapličky. Pojedete po cestě bezprostředně podél divokého horního toku říčky Lammer až k restauraci Lämmerhof, na jejíž terase se nabízí možnost občerstvení, případně si odtud lze prodloužit výlet k salaši Aualm. Od restaurace Lammertalerhof vystoupáte strmou lesní cestou po značení „MTB Panorama“. Na konci lesa se otevře opět nádherná scenerie Salcburských Dolomit. Po vskutku panoramatické horské silničce se dohoupete ke křižovatce nad St. Martinem. Odsud se nenasytní milovníci výhledů mohou vydat ještě k rázovité horské chalupě Karalm. Tříkilometrové stoupání každého odmění pohledy na chladivé vápencové stěny a na zelené louky s pasoucími se krávami všude okolo. Zde je to nejlepší místo na odpolední kávu a domácí štrúdl! Do St. Martina to nyní je opravdu jen z kopce. Ti, kteří objeli pouze základní okruh přes Lungötz a údolí Lammertal, mají na tachometru jen 15 km. Se zajížďkou do Neubachtalu se urazí 25 km, s Aualm 30 km a s vrcholovou prémií u chaty Karalm vydatných 41 km…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa č. 8/2020

Shopping Cart