Tam, kde končí Normandie…

Na poloostrov vyrážíme z Caen, a tak budou první části naší cesty dominovat připomínky bitvy o Normandii. „Ještě než naše město opustíte, zastavte se v muzeu Mémorial de Caen,“ radí nám paní z informačního centra, „je zajímavé tím, že tvoří jakýsi protiklad k početným válečným muzeím podél pobřeží“. Muzeum je opravdu unikátní, nakonec jsme si ho však stejně jako ostatní nechali až na zpáteční cestu. Na chvilku jsme se ale zastavili v Café Gondrée v Bénouville u mostu Pegasus Bridge, trochu netypickém válečném památníku. V noci 5. června 1944 britští výsadkáři, kteří obsadili strategicky důležité mosty na cestě do Caen, zaklepali na dveře malé vesnické hospody a stali se prvními zákazníky Madame Gondrée v právě osvobozeném kousku Francie.
Na dlouhém úseku atlantského pobřeží mezi Ouistrehamem severovýchodně od Caen a Saint-Vaast-la-Hougue na východním pobřeží Cotentinu začala 6. června 1944 bitva o Normandii operací Neptune neboli vyloděním Spojenců, běžně označovaným též jako Den D (D-day). Pláže, kde k vylodění došlo, měly krycí jména Sword-, Juno-, Gold-, Omaha- a Utah-Beach, dnes se souhrnně označují jako Plages du Débarquement – pláže Vylodění. Pobřeží je tu v délce několika desítek kilometrů poseto vojenskými hřbitovy a památníky.
Arromanches-les-Bains, malá vesnice u pláže Gold-Beach, se stala výjimečnou tím, že zde Spojenci vybudovali jeden ze dvou umělých přístavů umožňujících vylodění celkem 400 000 vojáků, půl milionu vozidel a 4 mil. t nejrůznějšího vybavení. Přístav Mulberry A na pláži Omaha zničila již 22. června bouře k nepotřebě, takže přístav v Arromanches Mulberry B, přezdívaný též Port Winston, fungoval až do 1. prosince 1944 jako jediný. Přímo nad jeho pozůstatky v moři u pláže stojí nahoře na útesu kruhové kino Arromanches 360, kde se od roku 2013 promítá na devíti plátnech 19minutový film „100 dnů Normandie“, obsahující jedinečné, dříve nezveřejněné historické záběry, který zavede diváky přímo doprostřed děsivé bitvy o Normandii.
Prvním městem osvobozeným během bitvy o Normandii bylo Bayeux. Navzdory krutým bojům se v něm dochovalo dost historických staveb, po válce pečlivě opravených. Původně románská, ale dnes z větší části gotická katedrála Notre-Dame je jednou z nejstarších v Normandii. Nejproslulejší památkou města je ale 68 m dlouhá a 52 cm vysoká výšivka označovaná tradičně jako „tapisérie z Bayeux“, na níž jsou vyobrazeny scény z dobývání Anglie normandským vévodou Vilémem II. Podle pověsti ji zhotovila královna Matylda, Vilémova manželka, se svými dvorními dámami, a proto se jí také někdy říká „tapisérie královny Matildy“. Dnes víme, že tento jakýsi středověký komiks nechal zhotovit zřejmě Vilémův nevlastní bratr HYPERLINK "https://cs.wikipedia.org/wiki/Odo_z_Bayeux" hOdo, hrabě z Kentu a biskup z Bayeux. Do jaké míry byl její historický příběh upraven politickými či osobními zájmy, není známo, nicméně tapisérie představuje jedinečný obrazový dokument středověkých zbraní, oděvů a dalších předmětů. Nedochovala se však úplně celá. Chybí jí dvě části přibližně 6 m dlouhé, na kterých by mohla být mj. zobrazena i Vilémova korunovace. Výšivka je vystavena v samostatném muzeu, jednom ze tří muzeí města Bayeux. Dalšími dvěma jsou Pamětní muzeum bitvy o Normandii a Muzeum umění a historie barona Gérarda…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa č. 7/2019