Vzpomínky na královskou rodinu

Kdysi se ke králi přicházelo se slovy: „Já, kdokoli jsem, pouze prach pod tvýma nohama mohu být.“ Dnes již král není absolutním vládcem, ale symbolem monarchie ano. Obraz krále visí nejen v kancelářích státních institucí, ale i v domácnostech, restauracích, autech a autobusech, a to i v těch nejzapadlejších vesnicích na severu země. V kině zní před promítáním filmů státní hymna a na plátně se promítají scénky ze života královské rodiny. K panovníkovi se stále přichází vkleče, se skloněnou hlavou, a nikdy se mu neukazují záda. Jen cizinci mají pravidla protokolu poněkud volnější. Lidé o Bhumibolovi pořád říkají „král je bůh našich srdcí“. Osobně jsem se s ním setkala několikrát v polovině 90. let – při příležitosti oslav 60 let kralování, při ceremonii symbolické orby, jež má zajistit dobrou úrodu, či oslavě jeho prosincových narozenin velkou vojenskou přehlídkou. Vypadal velmi sympaticky, přívětivě a vždy se usmíval. Pozitivní charisma se z něj linulo do okolí a snadno si podmanil duše ostatních.
Bhumibol byl náruživým fotografem. Od svého aparátu se nedal oddělit a zaznamenával nejen ratolesti v rodině, ale také průběh svých cest po zemi a různá pracovní setkání. Jeho nejoblíbenějším fotografickým motivem byla manželka, kdysi nejkrásnější královna světa. Sirikit sice s věkem poněkud přibrala na váze, ale v nádherných róbách z jemného thajského hedvábí vyšívaných zlatem je stále elegantní a hezká. Bhumibolovy fotografie se často vystavovaly v galeriích, na těch nejvydařenějších je právě Sirikit. Ostatně i panovník se vyjádřil, že nemá rád, když ji fotí někdo jiný, nejraději tak činil sám.
Bhumibol byl umělecky nadaný v mnoha směrech. Kromě fotografování také maloval a hrál na saxofon a klarinet. Jeden z jeho nástrojů pocházel z českého podniku Amati Kraslice. V mládí měl král dokonce i svou kapelu složenou z profesionálních a amatérských muzikantů, vydával desky a finanční výdělek vždy věnoval na charitu. Zahrál si i s Louisem Armstrongem. Za tyto umělecké aktivity získal titul Velký umělec a roku 1987 čestný doktorát bangkocké univerzity…

Shopping Cart