Zelené oázy

Podobných parků, kde můžete zapomenout na ruch velkoměsta, má Bangkok hned několik, celkově však je nabídka zeleně na město této velikosti poměrně chudá. Na jednoho obyvatele jí připadá sotva 12 m2, a pokud budete uvažovat pouze parky, zůstanou vám dokonce jen necelé 2 m2 na osobu. A to ještě další expanzi betonu brání pás rýžových polí na okrajích metropole, který zároveň slouží jako zásobárna základní thajské potraviny.
O vznik některých z těchto zelených oáz se postarala královská rodina. Hned tři různá jubilea královny Sirikit se zasloužila o vznik tří parků. U příležitosti jejích 50. narozenin byl otevřen dvaadvacetihektarový park nesoucí její jméno, o deset let později (1992) se díky jejím 60. narozeninám dočkala veřejnost parku Benjasiri. V roce 2004 k 72. narozeninám královny vznikl park Benjakitti. V místech, kde trávila dětství jeho matka Srinagarindra, nechal otevřít další park společně s muzeem král Rama IX. (Bhumibol Adulyadej).
Také rozsáhlé prostranství Sanam Luang, rozkládající se před královským palácem, je spojeno s monarchií. Tento park připomíná atletický ovál obklopený alejí tamarindů, nad kterou se vznášejí hejna holubů. Na začátku roku tuto letku doprovodí draci, jejichž pouštění bývalo v minulosti oblíbenou královskou zábavou a dnes se jí věnuje i méně urozené obyvatelstvo…

Shopping Cart