Země tisíců ostrovů

Filipíny se rozkládají na 7107 ostrovech na ploše 300 000 km2. Severní části souostroví dominuje největší filipínský ostrov Luzon, kde žije asi polovina z více než 96 milionů obyvatel země. Leží na něm hlavní město Manila i skvostné rýžové terasy v Kordillerách. Střední část souostroví vyplňuje pás ostrovů souhrnně nazývaných Visayas. Patří sem např. ostrovy Leyte, Bohol s neobvyklými „čokoládovými“ kopci, Cebu, Negros a Panay s nejznámější filipínskou pláží Boracay. K jihozápadu vyčnívá z filipínského archipelagu Palawan, jižní podbřišek země tvoří zejména Mindanao.

V minulosti pokrývaly většinu ostrovů deštné lesy, vinou rozsáhlého odlesňování však dnes zabírají jen asi desetinu povrchu. Filipíny se rozkládají na západním okraji tzv. tichomořského ohnivého prstence, známého svoji četnou sopečnou aktivitou i zemětřeseními. Většina ostrovů je vulkanického původu, nejvyšší sopka Mount Apo (2954 m n. m.) leží na ostrově Mindanao. Na Luzonu se nachází známý Mayon, který je díky svému dokonalému kuželovitému tvaru považován za nejfotogeničtější filipínský vulkán. Další z aktivních luzonských sopek Pinatubo se zapsala do dějin mohutnou erupcí v roce 1991, která přispěla k rozhodnutí americké armády definitivně opustit svoji velkou základnu Clark. Sopečná činnost však nepřináší pouze zkázu, Filipíny se řadí na druhé místo na světě ve využití geotermální energie.

Filipíny mají typické horké a vlhké tropické podnebí. Během roku se střídají tři období, po horku a suchu od března do května, přicházejí deště, které trvají až do listopadu a poté jsou vystřídány chladným suchým obdobím. Zejména v srpnu a září, a někdy také v listopadu, sužují Filipíny tajfuny s často katastrofálními následky. Poslední z nich, tajfun Hayian, na Filipínách nazývaný Yolanda, v listopadu loňského roku zcela zdevastoval zejména části ostrovů Samar a Leyte. Svojí rychlostí více než 300 km/h se Yolanda stala vůbec nejsilnějším tajfunem v dějinách...

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa č. 8/2014

Další informace o Filipínách a zemích jihovýchodní Asie naleznete na ASEAN.CZ

Shopping Cart