Ještě na konci první světové války byla Gdyně jen malou rybářskou vesnicí, ale už těsně před začátkem té druhé měla 130 000 obyvatel a dnes překročila čtvrt milionu. Co bylo důvodem takového rozvoje? Nejistá situace kolem nedalekého přístavu Gdaňsk, který se stal po 1. sv. válce svobodným městem, naprostá většina jeho obyvatel měla německou národnost a v průběhu 30. let se ocital pod stále silnějším vlivem Německa. Polsko však potřebovalo „svůj“ přístav s neomezeným přístupem k moři – moc jiných možností než Gdyni tehdy nemělo.
Gdaňský záliv s gdyňským námořním přístavem a jachetní marinou uvidíte společně se severní částí Gdyně nejlépe z vyhlídkové terasy na Kamenné hoře. Na kopec, který je pozůstatkem ledovcové morény a pyšní se nadmořskou výškou 52,4 m, můžete dokonce vyjet i malou pozemní lanovkou. V Gdyni jsou dnes i loděnice, sídlí zde mnoho společností námořního průmyslu, ale rozvinula se tu také další průmyslová odvětví, stejně jako obor IT. Zároveň se objevila i řada atrakcí pro turisty. Spousta jich souvisí s mořem a hned několik jich najdete na Jižním molu.
Stojí tu například Gdyňské akvárium, součást Státního výzkumného ústavu mořského rybolovu. Zařízení se statusem zoologické zahrady, které přivítá přes 400 000 návštěvníků ročně, chová nejrůznější ryby nejen mořské, ale i sladkovodní, a k tomu také další živočichy. Tradičně největší pozornost poutají nádrže s pestrobarevnými obyvateli korálových útesů, ale také čtyři velké sladkovodní nádrže věnované životu v Amazonii. V jednom akvateráriu tu najdeme i velké hvězdy celé zoo, čtyři anakondy, z nichž největší už měří přes 5 m, vedle zase budí pozornost paúhoř elektrický. Celkem v akváriu chovají asi 1500 živočichů 250 různých druhů. Akvárium má i muzejní část, kde jsou k vidění preparáty dalších zajímavých ryb, jako je například měsíčník svítivý, ale třeba také kostra a dermoplast…
Úplné znění článku naleznete zde