Svátky v Portu - závěr slavnosti představují průvody „rusgas“ organizované jednotlivými farnostmi

Svátky a tradice

Portugalsko jako země s dlouhou katolickou tradicí slaví během celého roku svátky lokálních svatých, ale stejně tak i svátky spojené s novodobou historií. Většina z nich je společná pro celou zemi, ale některé jsou buď skutečně regionálně specifické, nebo mají přinejmenším v daném místě nezvyklou podobu. Mezi portské fenomény v tomto ohledu patří svérázná podoba svátku sv. Jana a karneval v nedalekém městečku Ovar. Nezaměnitelnou atmosféru má i místní svatomartinské období.

Svátek sv. Jana (São João) se v Portu slaví 23. a 24. června a patří k těm velmi barevným, veselým až bujarým. Katolický svátek sv. Jana Křtitele se časově se kryje s pohanským letním slunovratem spojeným s vděčným poděkováním za hojnou sklizeň a s prosbami za plodnost a úrodnost. Církev proto potřebovala, jako v historii několikrát, svátky propojit a řádně zdůvodnit. Svátek se slaví ve většině portugalsky mluvících zemí, ale průběh oslav je kromě úvodní mše dost odlišný. Portská podoba je originální a neobvyklá i v rámci Portugalska. První záznamy o ní pocházejí ze 14. stol. od slovutného portugalského kronikáře Fernãa Lopese, který popisoval králův příjezd do druhého největšího města s dlouhou poznámkou referující o oslavách, jaké ani samotný královský Lisabon nepamatoval. V tento den se pravidelně scházela městská rada v rozlehlém ambitu kláštera São Domingos a projednávala zásadní otázky týkající se města.

Stánek s jídlem v Portu během svátku
Stánky s jídlem jsou všudypřítomné

Během oslav svátku sv. Jana, v portugalštině souhrnně Festas Joaninhas, se slouží ranní i odpolední zpívané mše. Portské ulice jsou vyzdobeny květinami a papírovými fáborky, všude jsou stánky s jídlem a pitím. V této době je ve městě velmi teplo, jí, pije a tancuje se tedy celou noc. Nejen mladí, ale často i celé rodiny, se nad ránem vydávají z Ribeiry do Foz do Douro, kde v oblasti mezi majákem, ústím řeky a oceánem ze břehu sledují východ slunce. Pro oslavy jsou typické vysoké ohně a někdy i ohňostroj, který se dříve odpaloval z lodí kotvících na Douru naproti biskupskému paláci. V současné době se ale od ohňostrojů upouští kvůli ochraně přírody. Symboly svátku sv. Jana jsou obří pórky a malé květináče s rostlinkou manjerico, což je forma bazalky v češtině většinou označovaná poněkud zavádějícím jménem „řecká“. Pórky slouží k tomu, abyste jimi bouchali okolo stojící osoby do hlavy. Jde o zvyk podobný naší pomlázce, přejete tím dobré zdraví a s poťouchlým přimhouřením oka zároveň vinšujete zejména plodnost a vitalitu. Pórky, které od 70. let nahrazují pískací plastová kladívka, představují falický element, stejně jako ochmýřené lístky manjerica ten ženský. Květináče s touto bazalkou uvidíte na většině venkovních stolů, náměstí zdobí velké vázy. Milenci se svazky manjerica s ozdobnou stuhou obdarovávají, ženy si ji kupují ve víře, že počnou potomka.

Porto - Karneval v Ovaru
Karneval v Ovaru patří k nejpopulárnějším v celé zemi

Od 80. let jsou svatojánské oslavy v Portu ozvláštněny závodem lodí barcos rabelos. Lodě, původně využívané pro přepravu sudů s vínem z údolí Doura do Porta, se mění v malé plachetnice, často závodící za některou značku portského, a brázdí řeku od Ribeiry až po ústí do oceá…

Úplné znění článku naleznete zde

Svátky a tradice v Portu