Elegantně vyhlížející vila nadace Serralves postavená ve stylu art deco, Stezka v korunách stromů, Kino Manuela de Oliveiry a Muzeum současného umění, jež navrhl slavný architekt Álvaro Siza Vieira, to jsou magnety přitahující pozornost zahraničních i tuzemských návštěvníků po celý rok.
Vydáme-li se z historického centra města na severozápad, narazíme po chvíli na rozlehlý park Quinta de Serralves, kde vzrostlé stromy, zelené louky a jezírko skýtají příjemné osvěžení nejenom v horkých letních dnech. Park navrhl ve 30. letech 20. stol. architekt Jacques Gréber a je jedinečným odkazem portugalského krajinářství. Upravené zahrady, lesy, louky a tradiční farma vytvářejí jeden přirozený harmonický celek. Milovníci výšek by si neměli nechat ujít jedinečnou procházku po Stezce v korunách stromů, která byla otevřena v roce 2019 u příležitosti 30. výročí založení nadace Serralves. Z vyvýšeného dřevěného chodníčku si můžete vychutnat jiný úhel pohledu na bujnou vegetaci. Obdivovat můžete typicky portugalské dřeviny, jako jsou borovice či korkové duby, ale i řadu exotických druhů, například obří sekvoje a ambroně. Pokud výšky nevyhledáváte, nemusíte věšet hlavu, kochat se můžete i dole. V parku na vás čeká přes 8000 rostlin asi 230 druhů. V zeleni jsou volně rozmístěna sochařská díla ze sbírky nadace Serralves, která dojem dokonalé symbiózy krajiny a umění jen umocňují.
Strhující podívanou, kterou by si návštěvník Porta určitě neměl nechat ujít, je světelná expozice Serralves em Luz, která je v parku instalována od července do října. Její letošní třetí ročník nese název „Sny a iluze“. Na tříkilometrové trase na vás čeká 25 světelných instalací, s nimiž se ponoříte do světa snů a fantazie.
Muzeum současného umění
Celoročně bující zeleň není jediným lákadlem tohoto místa. Největší pozornost přitahuje Muzeum současného umění, moderní stavba, již navrhl Álvaro Siza, jeden z mezinárodně nejuznávanějších současných architektů. Rodák z obce Matosinhos u Porta získal v roce 1992 Pritzkerovu cenu a o 10 let později také Zlatého lva z bienále architektury v Benátkách. Celosvětový úspěch sklidila jeho citlivá rekonstrukce čtvrti Chiado v Lisabonu po požáru v roce 1988 či urbanistický plán města Montreuil, jeho stavby nalezneme kromě Portugalska například v Nizozemsku, Německu, Španělsku, Belgii, Brazílii, Jižní Koreji a Francii.
Vůbec první velké portugalské muzeu…
Úplné znění článku naleznete zde