Chudí peruánci obdělávající pole

Jací jsou Peruánci

Peruánci
Peru je svým způsobem zázrak. Přestože je zemí nesmírně demograficky i kulturně rozmanitou, i při krátké návštěvě si nelze nevšimnout, jak silnou peruánskou identitu si v sobě vybudovala drtivá většina zdejších lidí – a to navzdory kruté koloniální minulosti, problémy s terorismem a zejména zdánlivé nesourodosti obyvatelstva. Zhruba 45–50 % Peruánců tvoří původní indiánští obyvatelé (Kečuové, Aymarové a další indiánské skupiny), 37 % jsou mesticové (míšenci indiánů a Evropanů), 15 % běloši (převážně španělského původu) a zbytek tvoří Afroperuánci, Asiaté a další menšiny. Nejspíš v každém městě najdete čínskou restauraci a čínské obchody, v Limě dokonce celou čínskou čtvrť. Přesto každý, s kým se setkáte, z kterékoliv skupiny obyvatel, bude na prvním místě uvádět, že je Peruánec.

Prodej ryb v tržnici v Peru
Tržnice v nížinné části Peru se v lecčem liší od andských – na snímku nabídka sladkovodních ryb v Mercado Belén v quitosu, centru peruánské Amazonie

Úplně prvním dojmem po příjezdu do Peru budou nejspíš všudypřítomné úsměvy, které vás pak spolu s peruánskou zdvořilostí budou provázet po celou vaši cestu a utkví vám v paměti i dlouho po návratu. Peruánci jsou navíc velmi otevření a při pouličním kontaktu velmi přátelští. Po dotazu, jak se někam dostanete, zahájí Peruánec často nenucený krátký rozhovor, kdy se optá, odkud jste, jak se vám líbí Peru a která místa jste již navštívili. Upozorní vás, že Peru je překrásné a má všechno, tedy pobřeží, hory i pralesy. Když dáte dotyčnému šanci, nebojí se zeptat, ale také zodpovědět i další, mnohem osobnější otázky. Mezi sebou nemají Peruánci zpravidla vůbec žádné předsudky, pokud se chtějí někoho na něco zeptat, a to i v případě, že se děje něco, co se tazatele vůbec netýká. Asi to souvisí s jejich zvědavostí.

Peruánské ženy připravují zemní pec pro přípravu tradičního pokrmu pachamanca
Pro mnohé Peruánce představují zásadní zdroj příjmů nejrůznější turistické aktivity. Ženy na snímku připravují zemní pec pro přípravu tradičního pokrmu pachamanca – výlety do vesnic spojené s ukázkami tradičních činností se nabízejí například v Posvátném údolí

Do Peru jezdím asi 30 let a sleduji, jak se Peruánci perfektně naučili obchodnímu jednání s cizinci. Oficiální služby jsou dnes až na výjimky na vynikající úrovni a Peruánci je nabízejí s nehranou nenuceností. Posledních zhruba 20 let zažívá Peru neustálý ekonomický rozvoj, i když někdy pomalejší či přerušený, a země se tak neskutečně mění. Zajímavé je, že některé věci naopak zůstávají zcela nebo alespoň zdánlivě neměnné. Například ruch na tržištích a v jejich okolí. Zatímco v městech na mnoha místech rostou obrovská moderní nákupní centra nabízející veškerý představitelný sortiment zboží, v okolí tržišť stále sedí na zemi indiánky v širokých sukních a tradičních kloboucích u svých hromad brambor, banánů, pomerančů, nejrůznější zeleniny anebo květin. Vše v ohromném množství. Jak to, že se všem stále vyplatí prodávat zboží všemi způsoby? Možná k tomu přispívá i to, že nakupování v moderních supermarketech je v současnosti módou, snad i prestiží, a tak zde obchodníci nabízejí zboží dráže než v malých obchůdcích nebo na ulici. Zatímco v jiných zemích světa obchodní řetězce malé prodejce drtí, v Peru k tomu zatím nedoch…

Úplné znění článku naleznete zde

Peruánci

Žena s dítětem v tradičním peruánském oděvu v Chincheru
V Chincheru se ženy stále oblékají do tradičních pestrobarevných oděvů