Kaňon Colca - Termální prameny Chacapi

Kaňon Colca

Kaňon Colca
Dnes už snad každý slyšel o kaňonu Colca v Peru. Je jedním z nejhlubších na světě a také místem, kde lze snadno pozorovat kondory andské v jejich přirozeném prostředí.

Gigantické rozměry kaňonu každoročně přitahují návštěvníky z celého světa. Krajina nabízí ojedinělé turistické zážitky, kdy se ze stezek otvírají výhledy nejen na okolní pětitisícovky, ale zejména do hloubek, z nichž se snadno zatočí hlava. V centrální části kaňonu dohlédnete z řady vyhlídek až do kilometrové hloubky. A létající kondory, kteří ve stěnách kaňonu hnízdí, lze pozorovat prakticky denně.

Kondor andský
Kondor andský

Nejznámější vyhlídkou je Kříž kondorů (Cruz del Cóndor), odkud je možné pozorovat tyto majestátní ptáky prakticky denně. Opeření giganti s rozpětím křídel až tři metry se zde objevují pravidelně mezi osmou až jedenáctou dopoledne, aby užaslým turistům přelétali doslova nad hlavami. Kondoři totiž po probuzení posedávají na okolních skalních římsách, čekají, až se vzduch ohřeje, a prolétáváním se zahřívají. A také čekají na zesílení termického proudění vzduchu, díky němuž pak mizí v závratných výškách.

Kondor andský není jen turistickou atrakcí. Pro dávné obyvatele byl posvátným ptákem, u Inků poslem mezi bohem Slunce a Zemí. I dnes se k němu místní chovají s respektem i úctou a rádi o něm vyprávějí staré legendy. Jedna z nich je o kondorovi a kolibříkovi:

Kaňon Colca
Směrem po proudu se kaňon stále zužuje

Jednou se kondor vydal za bohem Slunce. Kolibřík chtěl také za Sluncem, a tak se v pravou chvíli schoval kondorovi pod křídlo. Když kondor doletěl k bohu Slunce, tvrdil mu, že lidé jedí jen dvakrát denně. V tu chvíli vyletěl ke kondorovu údivu kolibřík a řekl bohu, že lidé jedí třikrát denně. Bůh Slunce pak ptákům řekl: „Ty, kondore, jsi lhář, proto budeš navždy jíst mršiny. A ty, kolibříku, že jsi dobrý, budeš navždy létat z květu na květ.“

Nezapomeňte proto při pozorování kondorů občas zapátrat i v přízemní vegetaci. Možná tam spatříte kolibříka, jak se vznáší typickým letem nad květy! Jde o kolibříka velkého – snad aby se vedle kondorů neztratil úplně, je se svými až 23 cm délky a 20 gramy hmotnosti největším kolibříkem na světě.

Políčka v kaňonu Colca v Peru
V některých partiích lemují kaňon malebná políčka

Zatímco výšky patří kondorům, dno kaňonu si osvojili lidé. Díky příznivému klimatu byla Colca osídlena už dávno. Navzdory strmým srázům dokázali místní indiáni přetvořit svahy v rozsáhlá terasovitá políčka. Zúrodnili snad každý kousek půdy, který jim krajina dovolila. V horní části kaňonu, kde má krajina charakter širokého údolí, se daří zemědělství dodnes. Výsledkem jsou překrásné scenerie teraso…

Úplné znění článku naleznete zde

Kaňon Colca