Rovinatá krajina zdobená jen křovinatým a kaktusovým porostem, který se zuby nehty drží v kamenitém terénu. Na horizontu nízké stromy křečovitě sehnuté k zemi v úctě před věčnými severovýchodními větry. Obrázky ani trochu blízké představě Karibiku, zároveň však typické pro ostrov Aruba, kde nízké srážky (450 mm ročně) a sluneční žár drží vegetaci velmi zkrátka.
Proslulé arubské pláže s jemným bílým pískem, palmami a luxusními hotely lemují pouze jižní pobřeží na západ od hlavního města Oranjestad. Další části ostrova poskytují již zcela jiné scenérie, jejichž společným jmenovatelem je kámen – ať už je to téměř pouštní krajina rozsáhlé přírodní rezervace Arikok na východě, křídová plošina na severozápadním cípu ostrova nebo mezi nimi se rozprostírající arubský venkov prahnoucí po vodě. Jeho obyvatelé chrání své domky kaktusovými ploty (trankera) a při stavbě nových uhýbají obrovským balvanům tonalitu, ledabyle roztroušeným po krajině.
Některé z těchto balvanů váží i několik tun. K nejrozsáhlejším patří kamenná seskupení Ayo a Casibari, která připomínají proslulé město Bedrock z animovaného seriálu Flintstoneovi. Skalnatý labyrint v Ayo také kdysi sloužil jako sídliště prvním obyvatelům ostrova, kteří tu po sobě zanechali dnes již téměř zmizelé petroglyfy.
Turistické příručky rády představují podivné arubské kameny jako dosud neobjasněnou záhadu. Geologové ale svá vysvětlení nabí…