Na rozdíl od Velké Británie, kde již po řadu let v pohostinstvích a domácnostech kralují hamburgery, kebaby či indická karí, vyváří se na Smaragdovém ostrově stále podle starých dobrých receptů plných hutných polévek, bramborových specialit, vařeného masa a moučníků, jejichž nápaditá jednoduchost a výtečná chuť může leckoho překvapit a zároveň inspirovat.
Irský ostrov oplývá nejen velkým množstvím ryb a dalších darů moře od lososů přes platýze až po krevety, šťavnatými pastvinami a rozsáhlými lesy, ale i bramborovými poli a ovocnými sady. Díky této šťastné konstelaci, na níž se velkou měrou podílí i místní mírné klima, bylo Irsko velice dlouho nezávislé na okolních zemích, a irská národní kuchyně tak postrádá jakékoliv exotické přísady či produkty dovážené odjinud. Irsko se dokonce samo stalo velice bohatým vývozcem hovězího masa, mléčných výrobků a pšenice. Tato skutečnost kdysi hluboce kontrastovala s chudobou většiny obyvatelstva a dosáhla extrémního paradoxu během Velkého bramborového hladu v letech 1846–1850. Přestože Irsko bylo v té době vývozcem řady zemědělských produktů zejména do sousední Anglie, hlavním zdrojem obživy pro většinu populace byly brambory. Jejich nedostatek po napadení plísní přivedl ostrov a jeho převážně chudé rolníky téměř na pokraj záhuby. Důsledkem tohoto hladového období byla nejen četná emigrace, ale i rostoucí a dodnes citelná nedůvěra k anglickým úřadům, které nesly hlavní vinu na této tragédii.
I když nejedna evropská země „vyrostla“ na bramborách, právě v irském jídelníčku dosáhla tato plodina nepřeberných variací. Samotná bramborová kaše se podává na mnoho způsobů, z nichž téměř každý nese svůj vlastní název, např. champ je bramborová kaše s cibulovou natí, colcannon se zelím, slim je bramborová kaše pečená ve formě placek. Objevuje se i bramborová kaše míchaná s jablky či pórkem. Brambory se však v Irsku zdaleka nekonzumují jen ve formě kaše, ale i pečené, vařené a osmažené, v kostkách či vcelku, a podávají se buď jako hlavní jídlo, či jako příloha k jehněčím kotletám a hovězím plátkům. Brambory také patří k důležitým přísadám do pokrmů, kde bychom je rozhodně nečekali – tvoří například hlavní součást tradičních irských placek boxty, jejichž význam a oblibu dokládá i lidová říkanka: Boxty on the griddle, boxty in the pan, if you can’t make boxty, you’ll never get your man! (Boxty na plotně, boxty na pánvi, nevdá se ta, co boxty dělat neumí!)
Z irských pastvin na stůl putuje zejména hovězí a jehněčí maso, nerozlučná součást dalšího irského národního pokrmu Irish stew. Maso se vaří společně se zeleninou (nejčastěji mrkví, bramborem a cibulí) a vše je ochuceno tymiánem a bobkovým listem. Tento pokrm je v dnešní době populárnější než jeho kdysi tolik rozšířený chudý příbuzný coddle, hustá polévka, která obsahuje vše, co dům dal. Stále oblíbená však zůstává tzv. dublinská coddle, v níž se vedle brambor a cibule objevuje též slanina a párky. Irish stew i coddle se podávají buď samotné, nebo se zelím či kapustou. Lze k nim pojídat tradiční sodový chléb, který je další irskou specialitou. Vyrábí se ze směsi mouky, jedlé sody a mléka, dnes jej lze zakoupit již v jakémkoliv supermarketu dokonce i v Anglii. Navzdory všeobecnému přesvědčení o náročnosti přípravy jakéhokoliv chleba je tento chléb na přípravu velice jednoduchý, nehodí se však ke skladování a musí se jíst čerstvý.
Jistě nikoho nepřekvapí, že se do domácího chleba a různých moučníků (rovněž do omáček a k dušenému masu) často přidává černé pivo či irská whiskey. Řada moučníků pak nese název podle příslušného alkoholu – whiskový moučník, moučník z irské kávy či guinnessový koláč. Alkohol se samozřejmě v Irsku konzumuje také přímo ze sklenice. Říká se, že irský alkohol, ať už Guinness, whiskey, likér Baileys či jablečné víno, ztělesňují jakýsi neuspěchaný irský přístup k životu, jelikož velké trpělivosti si žádá nejen samotná výroba alkoholu, ale i jeho skladování, podávání a konzumace. Vztah Irů k alkoholu velice poeticky dokládá i jeden z irských přípitků, který zní: „Kéž jsi v nebi dávno před tím, než se ďábel dozví o tvé smrti“.
Nejlepším způsobem, jak ochutnat typické pokrmy irské kuchyně, je rozhodně návštěva jedné z tradičních hospod, kterých je v Irsku nespočet. Jen v samotném Dublinu je jich přes čtyři sta, a pokud budete mít štěstí, zahrají vám k dobrému vytrávení i tradiční irští hudebníci.