Abú Zabí (Abu Dhabi) - Etihad Towers

Otec antilopy

Abú Zabí (v doslovném překladu „Otec antilopy“), hlavní město Spojených arabských emirátů, je největší a nejbohatší metropolí celé federace. Během uplynulých 50 let se stalo z cípu pouště sporadicky osídleného nomádskými kmeny a z malé rybářské osady pulzující moderní velkoměsto, které je však silně napojeno na svoje kulturní kořeny. Lokální beduínské tradice a zvyky koexistují s cizími etniky, jazyky, stylem oblékání, kuchyní i náboženstvím.

V Abú Zabí sídlí vláda, ministerstva, většina zastupitelských úřadů i ropné společnosti. Metropole se stále více rozvíjí jako obchodní a turistické centrum, vláda investuje do infrastruktury a výstavby atrakcí, hotelů, rezortů, ekologických rezidenčních projektů, futuristických muzeí a galerií. V regionu se psala nejstarší historie světa a teď i jeho budoucnost, Abú Zabí je průkopníkem v nejmodernějších technologiích i v architektonických projektech, ze kterých se tají dech.

Abú Zabí (Abu Dhabi) - palác
Pevnost Qasr al-Hosn z 18. století je nejstarší stavbou v metropoli Abú Zabí

Mangrovy a mokřady
Abú Zabí se může pyšnit i spektakulárními přírodními sceneriemi – panenské pobřeží lemují přírodní i uměle vytvořené ostrovy, jejichž bělostné pláže a tyrkysová voda jsou přirovnávány k Maledivám. Mangrovy vybízejí k pěším vycházkám spojeným s pozorováním ptáků, ale vydat se do nich lze také na kajaku. Přímo v centru města je národní park Mangrove, který tvoří 75 % těchto unikátních porostů v rámci SAE, alternativou jsou mangrovy na ostrově al-Džubajl (al-Jubail). Mangrovy zachycují oxid uhličitý a fungují jako plíce metropole. Žijí zde plameňáci růžoví, volavky přímořské, drobní skvrnití krabi rodu Metopograpsus, želvy, spousta dalších živočichů i rostlin. Asi 40 minut jízdy na východ od centra metropole vás přivítá lokalita Al-Wathba s mokřady a čtyři miliony let starými zkamenělými písečnými dunami. Na ploše 7 km2 se rozkládá asi 1700 fosilních útvarů. Zdejší přírodní rezervace bývala solnou planinou sabcha, dnes je tu přírodní i uměle vytvořené jezero a od podzimu do jara tu přebývá až 4000 plameňáků.

Abú Zabí (Abu Dhabi) - prezidentský palác
Prezidentský palác Qasr al-Watan je od roku 2019 zpřístupněný veřejnosti

Baní Jás
Od roku 2004 byl hlavou státu až do své smrti v květnu 2022 šejk Chalífa bin Zájed al-Nahján. Nyní stojí v čele země Jeho Veličenstvo Mohammed bin Zájed al-Nahján. Prezidentský palác Qasr al-Watan je částečně zpřístupněn veřejnosti. Zájemci zde mohou mimo jiné navštívit rozsáhlou prestižní knihovnu věnovanou historii, kultuře a vědě v SAE. Po setmění hraje palác všemi barvami v rámci světelné a zvukové show Palace in Motion.

Qasr al-Hosn, nejstarší budova ve městě, reflektuje historii vládnoucího rodu al-Nahján od 18. stol. Po mnoho let trvající rekonstrukci byla v roce 2018 pevnost zpřístupněna jako muzeum. Každoročně v únoru se zde koná festival, který je oslavou emi…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Spojené arabské emiráty

Abú Dhabí