Andamanské moře - skála v zátoce Phang Nga označovaná jako ostrov Jamese Bonda

Ostrovy Andamanského moře

Andamanské moře
Bílé pláže, průzračné moře plné ryb a kokosové palmy míchají dohromady neodolatelný koktejl. Ostrovy v Andamanském moři díky němu výrazně přispívají k postavení Thajska coby jedné z turisticky nejnavštěvovanějších zemí světa. V poklidné symbióze se tu setkávají vyznavači slunění a koupání s milovníky aktivní zábavy i skvělého jídla. Můžete se zde oddat zahálčivému nicnedělání na některé z pláží Phuketu, vydat se na kajaku po zátoce Phang Nga nebo pozorovat želvy, manty či obří humry v čisté vodě pět tisíc let starého útesu Similanských ostrovů. Výběr je tak široký, že každý si najde to svoje.

Andamanské moře - Skalní brána na ostrově Ko Kai
Skalní brána na ostrově Ko Kai

Andamanské moře je okrajovým mořem Indického oceánu, které se rozkládá na ploše 797 700 km2 jižně od Myanmaru, západně od Thajska, severně od Sumatry a na východ od souostroví Andamany a Nikobary. Tradičně sloužilo k rybolovu a vedly jím významné obchodní trasy. Na ostrovech se pěstovaly kokosové palmy a kaučukovníky. Ozvěny bohatství tohoto regionu najdete i v místních názvech. Jméno známého ostrova Ko Lanta například vychází z výrazu lantan označujícího speciální konstrukci ke grilování ryb. Dnes zdejší ekonomika hodně spoléhá na cestovní ruch. Jeho rozvoj v posledních 20 letech vytlačil vesnice muslimských rybářů i tzv. mořských cikánů – animistů s původním jazykem. Na jejich místě vyrostly hotely a rekreační střediska. Andamanské moře nyní brázdí rychlé čluny, trajekty i dlouhoocasé lodě, long-tail boats, s masivním motorem a šroubem vlajícím za zádí, které mořskou hladinu jenom lehce pohladí a dá se s nimi zajet i do mělkých vod.

Andamanské moře - delta řeky Phang Nga
Část delty řeky Phang Nga

Thajské ostrovy se poprvé dostaly do povědomí zahraničních návštěvníků v 70. letech minulého století. Postupně si všechny v různé míře prošly obdobným vývojem od průkopnických cest nízkorozpočtových dobrodruhů přes nástup developerů, kteří zde začali rozvíjet potřebnou infrastrukturu. Nejznámější pláž Patong, ležící na Phuketu, ještě v 80. letech minulého století nebyla ničím víc než baťůžkářským rájem s jednoduchými bambusovými bungalovy. Silnice sem dorazila teprve v roce 1976, elektřina o tři roky později. Větší množství turistů pak osamělou lokalitu zaplnilo lehátky, vodními skútry i cestovními kancelářemi.

Andamanské moře - ryba v mořském národním parku Tarutao
Mořský národní park Tarutao oplývá ohromnou biodiverzitou

Thajské andamanské pobřeží začíná na severu v Kra Buri, kde vás na 545. kilometru (vzdálenost od Bangkoku) vítá ukazatel na Kra Isthmus, nejužší místo Malajského poloostrova. Odtud se dále na jih otevírá turistický ráj tvořený stovkami ostrovy různých velikostí a tvarů. Patří k nim i dva z  největších – první Phuket s rozlohou 543 km2 a čtvrtý Ko Tarutao (152 km2). Další patří mezi středně velké či menší, na samotném konci velikostního žebříčku stojí malé osamělé skály vyčnívající z moře. Desítky takových útvarů zvaných mogoty můžete vidět v zátoce Phang Nga jižně od Phuketu. Obvykle jsou vysoké několik desítek metrů a jejich příkré stěny vymodelovala eroze do různých bizarních tvarů. Zřejmě nejznámějším z mogotů je skála označovaná dnes díky své úloze ve filmu Muž se zlatou zbraní jako „ostrov Jamese Bonda“. Podobných útvarů je zde však více a setkat se s nimi můžete i v jiných částech Andamanského moře. Kromě mogotů jsou součástí zdejšího krasu i četné jeskyně, z nichž mnohé jsou dostupné pouze na kajaku, jiné i suchou nohou, další se zase otevřou pouze za odlivu. Některé z jeskyní v zátoce Phang Nga byly osídleny již před více než 10 000 lety, kdy se dalo přejít z Phuketu do Krabi.

Andamanské moře - Stará část Phuketu s typickou koloniální architekturou
Stará část Phuketu s typickou koloniální architekturou

Pozoruhodný je i přístup do mnohem jižněji položené laguny ostrova Ko Muk v provincii Trang. Tham Morakot, „Smaragdová jeskyně“, je ukryta v mohutném, asi 100 m vysokém skalním masivu vyrůstajícím kolmo z moře. Do jeho nitra se dostanete tunelem, kterým musíte během odlivu proplavat. Při přílivu ho zcela zaplaví voda, takže skalami obklopená laguna je nedostupná.

Oproti takovým trpaslíkům je Phuket doslova obr. Až do začátku 70. let představovaly hlavní způsob dopravy na tento ostrov lodě. Teprve stavba Sarasinova mostu v roce 1967 opět spojila ostrov s pevninou. Pokud prý tento 660 m dlouhý most dokážete přejít se zadrženým dechem, údajně se vám vyplní vaše nejtajnější přání. Většina návštěvníků však dnes dává přednost službám moderního mezinárodního letiště. Cestou z letiště si můžete všimnout památníků sester Muk a Chan, který připomíná dramatickou epizodu místních dějin. Když se na konci 18. stol. valila na ostrov barmská invaze, vdova po tehdejším guvernérovi přestrojila všechny ženy do mužských šatů, a vzbudila tak v nepříteli dojem, že proti němu stojí mocná síla.

Phuket svoji prosperitu tradičně zakládal na kaučuku a cínu. Turisté se zde objevili až v době, kdy už tyto dvě hlavní komodity začaly pozb…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Thajsko

Andamanské moře