Mohli bychom najít desítky důvodů, proč při cestě do Valencijského společenství navštívit také jeho nejsevernější provincii Castellón. Jejím hlavním pokladem je pobřeží Pomerančovníkového květu, Costa del Azahar, s osmi desítkami překrásných pláží v celkové délce 120 km. A pomeranče, zdejší hlavní zemědělská plodina, vás budou provázet při všech vašich cestách podél moře.
Provincie Castellón už dávno vsadila na rodinné dovolené a její pobřežní oblasti žijí převážně z cestovního ruchu. Klidné vody, jemný zlatavý písek, malé příjemné zátoky a pozvolně se svažující mořské dno jsou vynikající pro dovolené s dětmi. Zárukou čisté vody a nabízených služeb je udělení 31 Modrých vlajek kvality. K nezapomenutelné dovolené přispěje 300 slunečných dnů v roce, krásná příroda, rozmanitá kuchyně založená hodně na darech moře i pohostinnost zdejších obyvatel.
Hlavním městem provincie je Castellón de la Plana. Jeho historická část není velká, nejvýznamnější památky jsou soustředěny kolem náměstí Plaza Mayor. Radnice s podloubím z počátku 18. stol. má zajímavé průčelí v toskánském stylu. Za návštěvu stojí konkatedrála Panny Marie ve stylu valencijské gotiky se samostatně stojící osmibokou zvonicí vysokou 58 m, které se přezdívá El Fadrí („svobodný mládenec“). Kousek odtud leží náměstí Plaza de la Paz. Dát si něco dobrého na zahrádce některého z jeho četných barů či restaurací patří k příjemné tradici.
Muzeum výtvarných umění (Museo de Bellas Artes) sídlí v prostorné moderní budově ve východní části města. Nejvýznamnější muzeum provincie nabízí návštěvníkům nejen sochy i obrazy, ale také sbírky archeologické, etnologické nebo keramiku. Za návštěvu stojí i rušná přímořská čtvrť El Grao s rybářským a obchodním přístavem, vzdálená asi 4 km od centra. Na přímořské promenádě najdete kavárny, restaurace, obchody i multikino, kousek dál u pláže El Pinar stojí castellónské planetárium. V něm je také umístěno informační centrum přírodního parku Islas Columbretes, což je skupina malinkých ostrůvků asi 50 km od pobřeží, kam se lze z Castellónu vypravit na jednodenní výlet. Ostrovy jsou významným ptačím hnízdištěm (racek zelenonohý, někteří buřňáci, ostříž jižní) a vynikají neporušeným podmořským prostředím kolem sebe, takže výlet si obzvlášť užijí milovníci šnorchlování.
Jen něco přes 10 km na sever od Castellónu leží letovisko Benicasim. Cestou z Castellónu budete překračovat nultý (greenwichský), a přejíždět tedy ze západní na východní polokouli. Benicasim si jako poklad hlídá své pláže, z nichž nejfrekventovanější jsou Voramar, La Almadraba či Heliópolis. Na přímořské promenádě můžete obdivovat nádherné vilky z počátku 20. stol. Moderní výrobu s letitou tradicí spojuje vinařství a palírna Carmelitano, kde se od konce 19. století vyrábějí bylinné a ovocné likéry, muškátová vína a další velmi oceňované alkoholické nápoje. Firmu lze navštívit v rámci komentovaných prohlídek, které samozřejmě končí ochutnávkou zdejších produktů. Zvláště děti budou nadšené z vodního parku Aquarama s desítkami bazénů, vířivek, skluzavek a tobogánů. Nad městem v horském úbočí se rozkládá přírodní rezervace Desierto de las Palmas. Z nejvyššího vrcholku Bartolo (729 m n. m.) si vychutnáte překrásné pohledy na rozlehlou castellónskou pláň. Navštívit tu můžete také klášter bosých karmelitánů z 18. stol. Právě v něm spatřil v roce 1896 poprvé světlo světa proslavený karmelitánský likér. Dolů do města byla výrobna přesunuta až v roce 1912.
Dále na sever leží hned za výběžkem pohoří Sierra de Oropesa letovisko Oropesa del Mar s dlouhými písčitými plážemi, které jsou ideální pro rodinné dovolené. Prvenství mezi nimi bezesporu patří 800 m dlouhé půvabné přírodní zátoce La Concha. S Benicasimem spojuje Oropesu nejen silnice, ale také skoro 6 km dlouhá naučná stezka Vía Verde del Mar vedoucí podél moře a vhodná pro pěší i pro cyklisty. Námořní klub sídlící v oropeském sportovním přístavu každoročně pořádá celou řadu mezinárodních soutěží ve sportovním rybolovu a jachtingu. Dominantou celého pobřeží je nedaleko zátoky La Concha pozoruhodná renesanční pevnost Torre del Rey (Královská věž), která kdysi sloužila k ochraně pobřeží proti pirátům. Součástí Oropesy je také moderní turistický resort Marina dʼOr s největšími evropskými lázněmi s mořskou vodou nabízejícími desítky léčebných procedur…
Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Valencie