Starší z nás si ještě pamatují davy polských cyklistických nadšenců překračujících hranici kvůli bezvadné infrastruktuře na české straně. Dnes je vše jinak a Polsko v mezičase udělalo obrovský skok dopředu i v této oblasti.
Rower znamená v polštině „kolo“ a patří mezi slovíčka, jež by si měl nadšenec osvojit. Dolní Slezsko dnes nabízí přes 2900 km cyklotras pro méně i více zkušené cyklisty, a to v nížinách i v horách. S výběrem vám pomůže aplikace pro mobilní telefony Dolny Śląsk Rowerem a internetové stránky www.dolnyslaskrowerem.pl. Stačí vybrat oblast, ve které se chcete projet, najít popis trasy a její charakteristiku, stáhnout GPX soubor do svého zařízení a díky geolokaci v mobilní verzi pak bez problému zjistíte svou polohu v terénu. Mezi více než 250 návrhy cyklotras jsou jak krátké rodinné trasy, tak i dlouhé náročné okruhy po horách.
Na jihu Dolního Slezska, v blízkosti česko-polských hranic, mají milovníci horských kol k dispozici více než 400 km singletracků, převážně pro začátečníky a středně pokročilé, dalších asi 100 km je ve výstavbě. Největší síť cyklotras Singletracks Glacensis o různém stupni obtížnosti pak najdete v regionu Kladska (Kotlina Kłodzka ). V rámci tohoto projektu byla vybudována síť více než 220 km tras, které procházejí úzkými lesními cestami v horském terénu s vlastním značením a rostoucím počtem certifikovaných zařízení přátelských k cyklistům. V této souvislosti stojí za zmínku také česko-polský projekt Singletrack pod Smrkem-Singletracks Świeradów Zdrój, kde se na polské straně nachází středně obtížná trasa Zajęcznik dlouhá necelých 15 km.
Pro zkušenější bikery budou určitě zajímavé náročnější Olbrzymy v Krkonoších, jižně od Jelení Hory, kde na ně mezi obcemi Piechowice, Przesieka a Borowice čeká asi 80 km tras. Jaký charakter má singletrack v této oblasti? Jednoznačně horský! Speciálně upravené horské stezky nabízejí od všeho trochu: náročnější úseky, stoupání, sjezdy, prudké zatáčky a kličkování mezi stromy a skalami.
Stále oblíbenější jsou v různých regionech jednosměrné cyklistické trasy. Ideální trasy pro rodiny a začátečníky najdete v Káčovských horách (Góry Kaczawskie) severně od Krkonoš. V pěti oblastech je zatím k dispozici 10 lehkých a středně těžkých tras o společné délce asi 70 km. Stezky jsou postaveny jako smyčky, všude jsou vyhrazená parkoviště, informační tabule a rozhledny. Mezi jednotlivými trasami je nutné se přemístit autem.
Kromě toho jsou v Dolním Slezsku dva hlavní systémy MTB tras, které vedou po lesních a horských cestách: Strefa MTB Sudety a Rowerowa Kraina.
Strefa MTB Sudety je největší a nejrychleji se rozvíjející systém stezek pro horská kola v Polsku zahrnující aktuálně 500 km cyklotras. Tento projekt kombinuje aktivní trávení volného času, kontakt s nedotčenou přírodou v Sovích (Góry Sowie) a Javořích horách (Góry Suche) a památky, jako jsou např. pevnost Stříbrná hora, podzemní města Włodarz a Osówka, hrad Grodno a dalších 100 lokálních zajímavostí. Strefa Sudety MTB zahrnuje úseky cross-country, enduro a singletrack a každý si tady najde to své. Pozor: Barvy tras tu nemají absolutně nic společného s jejich obtížností.
Rowerowa Kraina jsou cyklotrasy na polské straně Krkonoš a Jizerských hor o celkové délce přibližně 450 km. Většina vede po lesních, převážně štěrkových a kamenitých horských stezkách, takže jejich zdolávání vyžaduje určitě horské kolo a dobrou kondici. Je tady 19 značených tras, z nichž 13 začíná ve Sklářské Porubě (Szklarska Poręba), často vedou i do okolních měst, včetně našeho Harrachova. Dobrým výchozím místem v této oblasti je celoroční sportovní centrum na rozhraní polských, českých a německých hranic – Dolnośląskie Centrum Sportu Polana Jakuszycka, v jehož okolí se v zimě koná známý běžecký závod Bieg Piastów.
V Dolním Slezsku najdete také tři zajímavé bike parky, každý s odlišným charakterem – Trasy Enduro Srebrna Góra, Bike Park Czarna Góra a Family Bike Park Zieleniec. Dolní Slezsko je rovněž skvělým regionem pro všechny, kdo hledají dobrodružství na gravelových kolech. Některé trasy v Sudetech a v oblasti kolem Kladska vedou po širokých šotolinových cestách v horách a zaručují blízký kontakt s přírodou. Najdete je také v Krkonoších a jizerském podhůří. Ne náhodou se tady konají největší gravelové akce v této části Polska.
Cyklisté, kteří dávají přednost bikepackingu, si mohou užít Kačavské podhůří (Pogórze Kaczawskie) severně od Jelení Hory a rozsáhlý lesní komplex Bory Dolnośląskie u Boleslavce (Bolesławiec), s hustou sítí asfaltových, lesních a polních cest. Přes Jelení Horu vede také trasa podél řeky Bóbr k Pilchovickému jezeru (Jezioro Pilchowickie), přes které vede historický železniční most postavený v letech 1905–1907. Most měl být využit při natáčení filmu Mission: Impossible Odplata – První část a v rámci scénáře vyhozen do povětří. Po velkých protestech se tak naštěstí nestalo a most byl v roce 2020 zapsán na seznam dolnoslezských technických památek.
Silniční cyklistika má v Dolním Slezsku dlouhou tradici. Sekvence náročných stoupání zakončených krásnými výhledy, rozmanitá krajina a zvlněný terén přispívají k tomu, že sem jezdí trénovat mnoho cyklistů a koná se tu i mezinárodní závod Tour de Pologne.
Těm, kteří dávají přednost spíše poznávání než sportovním výkonům a vyhledávají jednodušší terén, doporučujeme severní část Dolního Slezska, kde se realizuje projekt Dolnośląska Kraina Rowerowa w Dolinie. Trasy vedou rozmanitým terénem – od cest po rovině až po docela náročná stoupání, např. v Třebnických vrších (Wzgórza Trzebienickie). Nádhernou krajinu najdete v údolí řeky Barycz a kolem Milických rybníků (Stawy Milickie) jen kousek od Vratislavi.
Pokud se vám z těch tisíců cyklostezek snad trochu zamotala hlava, vrátíme vás teď zpátky na zem, do turistických bot. Severní stranu Krkonoš vymodeloval ledovec jinak než tu jižní, což v překladu znamená, že polská strana hor nabízí ostřejší svahy a dramatičtější výhledy. Daní za to je ale absence Podkrkonoší tak, jak ho známe z Česka – plného mírných turistických tras pro všechny kategorie turistů. Pokud nevíte, kde začít, zkuste se ubytovat ve Sklářské Porubě a podle svých možností vyberte jednu z tras vedoucích kolem města. Každá z nich nabídne několik atrakcí od různých výhledů na město přes vodopády až třeba ke Krakonošovu hrobu. Pokročilí si můžou vybrat některou z tras vedoucích z Karpacze směrem na Sněžku a jiné vrcholy. Další informace k turistickému značení by byly jen nošením dříví do lesa, snad postačí údaj, že značených turistických stezek je v Dolnoslezském vojvodství téměř 1000 km.
A na závěr jedna perlička. Region Kladska lze poznávat i z kajaku nebo raftu. Nejoblíbenější řekou je Kladská Nisa, jejíž klidný tok s jediným jezem se hodí i pro úplné začátečníky. Začátek včetně parkoviště je u zámku Ławica a do finální zastávky ve městě Bardo je to krásných 15 km.