Emirát Abú Zabí - Dugongové v biosférické rezervaci Marawa Marine

Od pouště k moři

Emirát Abú Zabí se vyznačuje až nečekanou přírodní diverzitou spektakulární korálové útesy s bohatým podmořským životem, mangrovy, mokřady, oázy, dech beroucí ostrovy, písečné duny i horské hřbety, pozoruhodné rostliny i živočichové. Zahrnuje více než 200 ostrovů a 700 km pobřeží, samotná metropole Abú Zabí leží ve skutečnosti na souostroví spojeném s pevninou několika mosty.

Abú Zabí je největším z emirátů, jeho 67 340 km2 tvoří přes 80 % celkové rozlohy SAE. Dělí se na tři regiony – centrální oblast hlavního města s okolím, al-Ain na východě a al-Dhafra na západě, žijí v něm necelé tři miliony obyvatel. Ostrov Saadíját patřící do centrální oblasti není významný jen kvůli muzejním projektům, ale byl zde také zřízen mořský národní park, kde žijí ohrožené karety pravé. Kochat se tu lze jedním z nejkrásnějších západů slunce v zemi a z pobřeží lze občas zahlédnout delfíny. Zdejší veřejná pláž Kai Beach patří mezi nejoblíbenější ve městě. Ikonická promenáda Corniche Road s přilehlou pláží se vine metropolí v délce 8 km. Veřejná pláž Blue Flag je skrytým klenotem uprostřed města. Národní akvárium (The National Aquarium) v lokalitě al-Qana je největším veřejným akváriem na Blízkém východě, kde žije asi 46 000 živočichů více než 300 druhů včetně 200 žraloků a rejnoků a krajty vážící 115 kg. K obyvatelům tohoto zařízení patří i zachráněná zvířata nebo zvířata odebraná jejich majitelům. Al-Qana je oblíbenou volno-časovou lokalitou s přístavem a výhledem na panorama hlavního města.

Emirát Abú Zabí
Jízda na kajaku mezi mangrovy

Největším korálovým útesem ve vodách nejen SAE, ale celého Zálivu je Ras Ghanada, který se rozkládá na 55 km2 chráněného území asi 90 km od metropole. Biosférická rezervace Marawa Marine o rozloze 4255 km2 zahrnuje více než 10 ostrovů a 120 km pobřeží. Mimo jiné je domovem druhé největší populace dugongů v regionu, více než 150 druhů ryb a mnoha migrujících ptáků. Dalším rájem pro všechny milovníky přírody je Al-Jását (al-Yasat), přírodní rezervace v západním regionu al-Dhafra. Vybízí k rekreačnímu rybaření, potápění, jízdě na kajaku, šnorchlování, pozorování želv a delfínů. Zdejší ostrovy al-Ghagha, al-Qaffay a al-Jását jsou významné z historického hlediska, na ostrově al-Ghagha byly odhaleny ruiny 8500 let staré budovy.

Emirát Abú Zabí
Mangrovy na ostrově al-Džubajl v Abú Zabí tvoří unikátní ekosystém

Kromě přírodních krás je emirát Abú Zabí rájem festivalů a sportovních událostí. Každoročně v březnu se v hlavním městě koná Festival klasického umění, v květnu Mezinárodní jazzový festival, v listopadu Abu Dhabi Art. V prosinci se pořádá The Mubadala World Tennis Championship, v lednu míří golfoví fanoušci na Abu Dhabi HSBC Championship. Abu Dhabi Desert Challenge je mezinárodní rallye, které se jezdí již od roku 1991.

Emirát Abú Zabí