Irsko v hledáčku kamery

Irská krajina si díky své rozmantosti, historickým památkám a divoké přírodě získala srdce nejen mnoha turistů, ale i filmových režisérů, a stala se tak místem natáčení četných dobrodružných seriálů, fantasy příběhů či velkolepých historických dramat.

Pro české publikum je jistě nejznámější nezávislý irský film Johna Carneyho Once z roku 2007 v hlavních rolích s Markétou Irglovou a Glenem Hansardem, kteří také dostali Oscara v kategorii „nejlepší filmová píseň“ za skladbu Falling Slowly z tohoto filmu. Většina scén byla natočena v Dublinu bez jakýchkoli speciálních efektů, a diváci tak mají možnost poznat irské hlavní město v jeho pravé podobě. Natáčelo se na několika ikonických místech, například na Grafton Street, pěší zóně plné pouličních muzikantů, ve čtvrti Temple Bar proslulé tradičními hospodami a nočním životem, v parcích Killiney Hill Park a St Stephenʼs Green Park, nebo v blízkosti řeky Liffey, která filmovým scénám dodává nádech melancholie a intimní krásy.

Mezinárodnímu publiku se irská krajina zapsala do paměti především díky slavným ságám, jakými jsou Harry Potter, Hvězdné války, Vikingové nebo Tudorovci. Asi nejvíce si na své přijdou v Irsku příznivci Hvězdných válek. Drsné pobřeží Atlantského oceánu, strmé útesy a věčně zatažená obloha se staly dokonalými kulisami pro příběh Rey, Luka Skywalkera a jejich neutuchajícího boje s Temnou stranou Síly. Na odlehlém ostrově Skellig Michael u pobřeží Kerry se natáčely ostrovní scény Luka Skywalkera na planetě Ahch-To ze sedmé epizody Síla se probouzí (2015) a osmé Poslední z Jediů (2017). Spolu se sousedním ostrovem Little Skellig se stal poutním místem pro nadšené fanoušky, kteří chtějí zblízka spatřit skalní útvar Wailing Woman (Plačící žena), kde Rey trénovala na příslušníka řádu Jedi, nebo Christʼs Saddle (Kristovo sedlo – prohlubeň ve středu ostrova ohraničená dvěma útesy), kde se Rey setkala s Lukem Skywalkerem. Ostrov Skellig Michael byl už v roce 1996 zapsán na seznam Světového dědictví UNESCO jako jedno z nejpozoruhodnějších ostrovních klášterních míst raného středověku. Klášter, ke kterému lze vystoupat po 600 úzkých, strmých schodech, představuje unikátní, dokonale zachovalý architektonický celek a svědectví inženýrských schopností tehdejších mnichů.

Asi nejoblíbenější filmovou lokací v Irsku je díky své dramatické kráse jedna ze zdejších nejznámějších přírodních památek, Moherské útesy (Cliffs of Moher). Objevují se například v šesté části potterovské série (Harry Potter a Princ dvojí krve). Drsné útesy dokonale ladí s temnou a mystickou atmosférou scény, kdy Harry a Brumbál přicházejí hledat jeden z Voldemortových viteálů, a svou majestátní nespoutaností umocňují pocit nebezpečí a tajemství. V této epické scéně se ovšem produkce nespokojila jen se samotnými útesy, ale digitálně je spojila s 250 km vzdáleným skalním výběžkem Lemon Rock, který je „zapomenutým“ třetím ostrovem Skelligů u pobřeží hrabství Kerry. Během této scény tak stojí Harry i Brumbál na skále Lemon Rock s Moherskými útesy v pozadí. Moherské útesy se objevují také jako „Útesy šílenství“ v kultovním filmu Princezna Nevěsta z roku 1987 nebo v romantických komediích Přestupný rok (2010) a Irské přání (2024). Útesy, tyčící se nad oceánem do výšky 214 m, se staly jednou z hlavních irských atrakcí, kam ročně zavítá přes 1,5 milionu turistů, takže chvílemi připomínají spíše Václavské náměstí než magickou lokalitu z Harryho Pottera. Zdatní turisté mohou k jejich prohlídce zvolit 20 km dlouhou pobřežní stezku, která spojuje vesnice Liscannor a Doolin. Cesta vede místy po okraji útesů a je skutečně závratná. Pro méně zkušené je tu 5 km dlouhá jižní stezka vedoucí od návštěvnického centra k Hags Head, nejjižnějšímu místu útesů – neobvyklý skalní útvar připomíná ženskou hla…