Každé větší i menší japonské město alespoň jednou za rok ožívá festivalem. Přestože jsou festivaly lokální a mohou probíhat kdykoliv během roku, mají napříč Japonskem i mnoho společného. Všechny závisí na nadšení a dobrovolné práci místní komunity, spolků nebo studentů. Školní festivaly navíc často probíhají v období už beztak krátkých letních prázdnin.
Mezi tři nejslavnější v zemi patří festival v Gionu (čtvrť Kjóta), Tendžin v Ósace (nese jméno jednoho z šintoistických božstev) a tokijský festival Kanda (pojmenován podle téměř 1300 let staré šintoistické svatyně). První dva zmíněné se pyšní více než tisíciletou historií. Festival Kanda se koná „až“ od 17. stol., je tedy relativně nový, nicméně exkluzivnější, a koná se jen každý druhý rok.
Pojďme nejdříve nahlédnout do letního Kjóta. Nehledě na vysoké teploty, gionské slavnosti opanují širší střed města po celý červenec. Pro toho, kdo navštíví festival poprvé, může být orientace v programu složitá. Po městě jsou rozmístěna informační místa, kde vám rádi pomohou. Právě tam také můžete získat festivalový vějíř. Zároveň doporučuji nevynechat každoroční výstavu v druhém patře hlavního kjótského nádraží, kde historii a vysvětlení symboliky festivalu věnují několik přehledně zpracovaných panelů. Součástí jsou také do detailu propracované modely jednotlivých jamaboko, alegorických vozů, které později uvidíte v průvodu městem.
Kořeny gionského festivalu sahají až do 2. pol. 9. stol. Císařem nařízený očistný rituál měl udobřit rozezlená božstva, jejichž hněv se projevoval nekonečnými epidemiemi. Kumulace 200 000 obyvatel, nevalná hygienická situace a pravidelné záplavy v období dešťů způsobily, že se výše zmíněný rituál začal konat každoročně. Následovala staletí vývoje, než se jeho podoba ustálila do té dnešní.
Každý rok jsou vybráni tři čigo, přibližně desetiletí chlapci, jimž připadá hlavní ceremoniální role. Stávají se jakýmisi prostředníky pro komunikaci s božstvy. Pro nejdůležitějšího z nich platí přísná pravidla. Během festivalového měsíce by se jeho nohy neměly dotknout země (je nošen, převážen na koni atp.) a má omezený kontakt s ženským pohlavím, včetně vlastní matky. Sedmnáctého července právě tento…
Úplné znění článku naleznete zde