Levandule u kláštera v Provence

Levandule – vůně jižní Francie

Polovina mostu v Avignonu, obrazy Cézanna, Moneta, Chagalla a modrá pole rozkvetlé levandule – to jsou hlavní lákadla cestovních kanceláří do Provence. Je to prosluněný kraj, kde se daří vínu i teplomilným aromatickým bylinkám a koření. Provence poznáte i poslepu – má svou charakteristickou vůni, které se žádná jiná nepodobá.

 Na jihu Francie je levandule doma – roste zde nejen na polích, ale i divoce v přírodě. Ta nejznámější se jmenuje levandule lékařská (Lavandula angustifolia), ale příbuzných má spoustu – v okolí Středozemního moře se vyskytuje 25–30 druhů. Všechny jsou stálezelené, na bázi dřevnatějící, aromatické keříky s našedlými nebo stříbřitými jehlicovitými listy, které milují sluncem vyhřáté kamenité stráně. Neslouží jen jako bylinky, často se pěstují i jako rostliny okrasné, především již zmíněná levandule lékařská, dále levandule klasnatá (L. spica), levandule hlávkovitá (L. stoechas) a další. Zahradníci vám nabídnou i barevné formy s růžovými a bílými květy, ale to už není ono – přirozená levandulová modř je nejhezčí.

Ale zpátky na obdivovaná provensálská pole. Levandule se ve Francii pěstovala odnepaměti a nesměla chybět v žádné středověké klášterní zahradě. Hospodyňky jí už v 17. století prokládaly ložní prádlo, sušené stonky a listy mu dodaly příjemnou vůni a navíc odpuzovaly moly a jiný hmyz. Odedávna se také přidávala do vonných koupelí, ostatně vědecké jméno Lavandula, které rodu přidělil Carl von Linné již roku 1753, pochází z latinského výrazu lavare, což znamená mýt se, koupat se.

Vonná silice, díky níž se levandule stala přímo symbolem čistoty, je velmi důležitá pro kosmetický průmysl. Nachází uplatnění jako součást pleťových vod, koupelových solí a olejů, parfémů, mýdel a šamponů. Není divu, protože její působení je mnohostranné, koupel má účinky antiseptické, povzbuzující, posilující, pročišťující, podporuje prokrvení, regeneruje a obnovuje buňky. Doporučuje se při kožních problémech, alergiích, plísních, ekzémech, oparech, ale i při migréně, svalových bolestech a jako doplňková léčba při poruchách krevního oběhu. Vnitřně se užívá jako sedativum, upravuje zažívání, vylučování žluči, detoxikuje a snižuje krevní tlak. Na jednu kytičku je těch kladů dost, nemyslíte?

Levandulová vůně je nepostradatelná i v aromaterapii, má zklidňující efekt při depresích, nervozitě, nespavosti, žaludeční neuróze, pocitech úzkosti a celkové slabosti. Náladu však zlepší a nervy posílí každému, kdo si aromalampu zapálí dobrovolně, nejlépe zároveň s otevřením láhve francouzského červeného a ve dvou.

Levandule však není jen rostlina okrasná a léčivá, s jejími květy, lístky i celými větvičkami specificky hořké chuti se setkáte v každé slušné jihofrancouzské kuchyni. Přidávají se do