Město pod Stolovou horou

A zvítězit nad ďáblem, to nemusí být vždycky ku prospěchu vítěze. Oba muži zmizeli v obrovském mraku kouře a už je nikdo nikdy nespatřil. Zato ten mrak pokrývá sedlo i okolní hory každou chvíli.
Tato stará legenda vysvětluje, proč jsou Ďáblův vrchol a Stolová hora, tvořící nezaměnitelnou siluetu nad Kapským Městem, přes léto velmi často zahaleny téměř nehybným mrakem. Říká se mu také „ubrus“ – na Stolovou horu padne opravdu jako ulitý. Má ovšem i své prozaické meteorologické vysvětlení. Mrak má na svědomí jihovýchodní vítr, často nazývaný „Kapský lékař“, jemuž vděčí celá tato oblast za zdravé klima. Proud vzduchu, vzniklý díky tlakové výši daleko nad jižním oceánem, se nad teplým Mosambickým mořským proudem, a pak ještě nad zátokou False Bay nasycuje vodními parami. Když dosáhne Stolové hory, začne jeho část stoupat po jejím úbočí, postupně se ochlazovat a ve výšce kolem 900 metrů kondenzovat – a výsledkem je hustý bílý mrak. Druhá část pokračuje dál, kolem Ďáblova vrcholu se dostává do kotliny, v níž se rozkládá Kapské Město, a pořádně ji vyfouká. Občas to „Kapský lékař“ trošku přežene a poničí i stromy v zahradách. Svůj vrcholný výkon předvedl v listopadu 1936, kdy vanul nepřetržitě dva týdny takovou silou, že na pět dnů uvěznil na Stolové hoře i personál horní stanice lanovky.
Stolová hora, vysoká 1086 m, je od roku 1998 součástí národního parku Kapský poloostrov, který chrání především unikátní rostlinné společenstvo nazývané fynbos. První zaznamenaný výstup na ni podnikl v roce 1503 portugalský mořeplavec Antonio de Saldanha, který jako mnozí jiní využil příhodnou Stolovou zátoku ke krátké zastávce na cestě do Indie. Dnes vede na vrchol několik stovek různých cest a stezek a také lanovka. Nevyzpytatelný „Kapský lékař“ však její provoz často zastavuje, někdy i několikrát denně. A nemusí to být jen tehdy, kdy vrchol hory zahalují mraky. Naopak – nejsilnější vítr vane často ve chvílích, kdy je pohled na Stolovou horu zalitou sluncem nejlákavější…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa č. 8/2003

Další informace o Jihoafrické republice naleznet zde: http://www.sopka.cz