Polovinu letošního roku bude světová pozornost upřena na Ósaku. Od 13. dubna do 13. října se tam bude konat Expo 2025, světová výstava, od níž se očekává, že do města přivede asi 28 milionů návštěvníků. Pro Ósaku nepůjde o novou zkušenost – světovou výstavu hostila ósacká prefektura v městě Suita, plynule navazujícím na severu na vlastní Ósaku, už v roce 1970 a o 20 let později následovalo Expo 1990 coby Mezinárodní zahradnická výstava, v tomto měřítku první svého druhu v Asii. Ósaka však má turistům co nabídnout i mimo světové výstavy.
Ósaka má stejně jako Kjóto zvláštní status městské prefektury. V samotném městě dnes žije asi dva a tři čtvrtě milionu obyvatel, v prefektuře devět milionů a v metropolitní oblasti Ósaka-Kjóto-Kóbe, souhrnně nazvané Keihanšin, pak celých 20 milionů. O Ósace se dá říci, že je to město, které má vše – obrovský přístav a doky, moderní zástavbu s úžasnými výškovými budovami, klikaté uličky plné dřevěných domků a krásných vil v tradičním stylu, rozsáhlé zelené plochy i nekonečnou náplavku, po které se můžete procházet. Nechybí ani menší městské letiště Itami, kam jezdí monorail, nadzemní dráha vybudovaná právě pro Expo 1970.
Kde je ale centrum Ósaky? V japonských městech nejsou velká náměstí, na která jsme zvyklí z Evropy. Za centra můžeme považovat spíš velká nádraží, ústřední přestupní body, s celou čtvrtí okolo. V Ósace by to byla Umeda (nádraží Ósaka Station) na severu a Namba na jihu, propojené červenou linkou metra Midósudži. Umeda znamená v překladu „švestkové pole“. Nové budovy zde ale rostou spíš rychlostí lesních hub po dešti. Čtvrť Umeda je obchodním centrem, kam se vydáte za nákupy i za zábavou, zároveň však také obrovským dopravním uzlem, v němž se neztratit vyžaduje trošku cviku. Dobrými orientačními body jsou červené ruské kolo Hep v blízkosti nádraží společnosti Hankjú a až kosmicky vypadající mrakodrap Umeda Sky Bui…
Úplné znění článku naleznete zde