Čtvrti Foz do Douro a Matosinhos jsou ideálními místy, kam se lze z centra Porta uchýlit před letním parnem a davy turistů. Při osvěžující procházce podél Atlantského oceánu se můžeme zastavit na jedné z mnoha malebných pláží, dát si kávu či studený drink v okolních barech, obdivovat zajímavé architektonické stavby z různých historických období, starobylou pevnost Castelo do Queijo, modernistický běloskvoucí terminál lodí v přístavišti Leixões nebo navštívit tradiční výrobnu sardinek Conservas Pinhais v Matosinhos.
Do čtvrti Foz, jedné z nejbohatších čtvrtí Porta nesoucí název podle ústí (portugalsky foz) řeky Douro, jejíž vody se zde mísí s Atlantikem, se dostaneme z centra jednoduše hromadnou dopravou – buď autobusem 200, nebo romantičtěji tramvajovou linkou 1 jedoucí po severním břehu Doura z Praça Infante až k městským sadům Passeio Alegre ve Foz. V této zahradě, kterou navrhnul v 19. stol. architekt Émile Davide, se můžeme projít pod vzrostlými palmami, mezi nimiž tu a tam prosvítají stylové stavby jako veřejné lázně z roku 1910, altány či fontány. Pro milovníky zábavy je zde vynikající možnost zahrát si minigolf, jenž byl vybudován už v roce 1967.
Za pěkného počasí stojí za to dojít po dlouhém molu k majáku Farolim Barra do Douro, odkud se nám naskytne krásný výhled na místo, kde se řeka snoubí s oceánem. Blíže k promenádní cestě stojí další maják Farolim de Felgueiras. Pokud je moře rozbouřené, stávají se oba majáky jevištěm pro dechberoucí scenerii s obrovskými vlnami, které na maják útočí a vzápětí se o něj tříští. Samotné ústí řeky Douro střeží pevnost São João Baptista da Foz, s jejíž stavbou se začalo v roce 1570.
Vydáme-li se pěšky bludištěm dlážděných uliček do centra Fozu, kde se střídají tradiční portugalské rybářské domy s většími panskými sídly, a vystoupáme po ulici Rua do Farol na vrchol Monte da Luz, dojdeme k čtyřhranné věži Farol da Nossa Senhora da Luz, jež představuje jeden z prvních moderních světelných majáků v Portugalsku. Stál sice několik set metrů od moře, ale využíval přirozené vyvýšeniny k navigaci plavidel směřujících do Doura již v polovině 17. stol. Přestavěn a vybaven světelnou signalizací byl v roce 1761, pár let po velkém zemětřesení v Portugalsku 1. listopadu 1755 a poté, co markýz Pombal vydal nařízení obnovit osvětlení hlavních přístavů.
Když se pak vrátíme zpět k moři a zamíříme pěšky, na kole, či elektrické koloběžce po promenádě podél oblíbených pláží Praia da Luz a Praia dos Ingleses, narazíme na ušlechtilou, v neoklasicistním stylu postavenou Pérgolu da Foz, jež se stala ikonou celé městské čtvrti. Místo, vyhledávané fotografy, turisty, snoubenci slibujícími si zde věčnou lásku a milenci držícími se za ruce a vychutnávajícími si západ slunce, mění svůj barevný háv podle toho, jak vysoko je slunce nad obzorem. Pergola je jedním z nejromantičtějších míst ve městě. Před ní se rozkládá dlouhá písečná pláž Praia do Molhe, jež skýtá vynikající podmínky pro koupání. Je klasifikována modrou vlajkou a řadí se mezi nejlepší pláže celého regionu.
O další kilometr a půl dále směrem k Matosinhos se nad mořem majestátně tyčí pevnost lidově nazývaná podle svého tvaru Castelo do Quejo, „Sýrový hrad“. V 17. stol., kdy byla vystavěna, sloužila na obranu před piráty přijíždějícími ze severní Afriky. Původně se jmenovala Forte de São Francisco Xavier. Na druhé straně za kruhovým objezdem láká k návštěvě veřejné akvárium Sea Life Porto, kde se můžeme seznámit s podmořským světem Atlantiku.
Matosinhos
Pouhých 8 km od historického centra Porta leží obec Matosinhos, která si zasluhuje pozornost, i když řada turistických průvodců ji opomíjí. V jejím srdci stojí za návštěvu výrobna sardinek Conservas Pinhais, jež se od roku 1920 věnuje tradičnímu zpracování sardinek a získala si mezinárodní věhlas a uznání. Zákazníci mluví o nejlepších sardinkách na světě! Z malé rodinné firmy se během 100 let stala velká proslulá společnost. Dodnes ale zachovává jedinečnou řemeslnou výrobu založenou na ruční práci zkušených zaměstnankyň, samozřejmostí je využívání těch nejčerstvějších ryb a nejlepších suroviny.
Ženy byly odjakživa zodpovědné za přípravu ryb, které přiváželi rybáři z moře, a i nadále jsou hlavní pracovní silou v tomto odvětví. V Conservas Pinhais jsou zaměstnankyně, které zde pracují i více než pětačtyřicet let. Ryby společně opracovávají babičky, maminky a dcery. Během hodinu a půl dlouhé prohlídky zaujme již…
Úplné znění článku naleznete zde