V přepočtu na plochu má Dolní Slezsko největší hustotu podzemních prostor v Evropě a možná i na celém světě. Nejde přitom jen o jeskyně, ale i o další pozoruhodnosti – od dávných zlatých dolů po tajemné chodby zbudované za časů německé okupace. Řada z těchto míst navíc nabízí zajímavé expozice – třeba scény s figurínami horníků či vojáků v historických uniformách, původní techniku včetně zbraní apod., takže určitě zaujme i mladší návštěvníky.
Projekt Obr
Příhraniční Soví hory jsou protkány podzemními chodbami a halami jak ementálský sýr dírami. Tvoří je především velmi tvrdá rula, takže se pro stavění podzemních objektů mimořádně hodí. V rámci projektu Riese („Obr“) zde nacisté od roku 1943 budovali skutečně obří podzemní město, skládající se ze sedmi areálů. Žádný z nich ale nebyl dokončen a nevíme ani, čemu měly dosud objevené dvě desítky kilometrů chodeb a řada podzemních sálů sloužit.
Můžeme proto popustit uzdu fantazii. Šlo o nový hlavní stan Adolfa Hitlera, měly tu vznikat atomové zbraně nebo „zázračná zbraň“ – letadla tvaru UFO, poháněná tryskovými motory? Nechybí ani všudypřítomná legenda o ukrytém zlatě a uměleckých skvostech. V podzemních objektech, jež nacisté na konci války zčásti vyhodili do povětří, se ale oficiálně nenašlo nic zajímavého. Nevíme ovšem, co ve skutečnosti objevila Rudá armáda a co hned putovalo do Moskvy.
Podle zprávy Alberta Speera, který za projekt Riese zodpovídal, tu mělo být v říjnu roku 1944 hotovo na 220 000 m3 podzemních prostor. To ale znamená, že Soví hory skrývají ještě jeden areál, který se dosud nepodařilo najít. Dnes jsou přístupné čtyři prostory zařízené jako muzea. Kromě podzemí zámku Książ je to ještě Walim-Rzeczka se sálem o rozměrech 110 × 10 × 15 m, Głuszyca-Osówka se třemi patry tunelů (můžete zde absolvovat prohlídku na loďce a přejít lanový most) a největší z areálů Włodarz (také tady v zatopené části čekají loďky), který Němci před příchodem Rudé armády stihli zčásti vyhodit do vzduchu.
Šestnáct tun zlata
Ve městě Złoty Stok se zlato těžilo už v 10. stol. Do roku 1962, kdy byla těžba definitivně ukončena, se ho tu vytěžilo asi 16 tun. Kromě toho byla zdejší lokalita rovněž významným zdrojem arsenu. V čase největší sl…
Úplné znění článku naleznete zde