Pokračovatelka Rhônského ledovce

Je zatím rozbitá do jednotlivých pramenů a stružek, které se přelévají přes kamennou hráz, ale už ve svém skákavém propastném pádu se cestou spojují v právě se rodící řeku.
V nejvyšší pramenné části se mladé horské říčce sice ještě říká Rotten a jejímu sevřenému údolí Goms nebo francouzsky Val de Conches, ale ta neklidná bílá stužka v údolí pod ledovcem už je ve skutečnosti Rhôna, která právě začíná svou velkolepou cestu Švýcarskem, až do svého prvního zastavení v Ženevském jezeře.
Rhônský ledovec spočívá v širokém skalnatém údolí horské skupiny Dammastock (3630 m) a nenápadně se sune k jihozápadu. Jeho 14 km dlouhé a až 4 km široké ledovcové tělo stráží po obou stranách třítisícové horské štíty. Až pod průsmykem Furka se vymkne jejich péči a po svažitém, ba strmém úbočí klesá hluboko pod sněžnou čáru, na dohled od silnice, která se přehoupla přes Furkapass a směřuje do údolí Goms. Tady stačí sjet pohodlnou odbočkou k hotelu Belvedere a vystoupit po několika schodech k turistickému centru…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa č. 7/2004

Další informace o Švýcarsku naleznet zde: http://www.sopka.cz