Nádhernou krajinu jižně od Dublinu tvoří rozlehlé pohoří Wicklow. Pusté a neobydlené vrcholy, jimž dominuje Great Sugar Loaf, pokrývají lesy a rašeliniště, jež je zbarvují do červenohněda. Na tomto typicky irském pozadí skvěle vynikají svěže zelené zahrady Powerscourt, rozkládající se v blízkosti městečka Enniskerry.
Zahrady vznikly pod poněkud fádní stavbou, jejíž mohutné nárožní věže připomínají původní normanský hrad, postavený v roce 1300. Ze strategické pozice kontroloval přístup do oblasti řek Dargle, Glencree a Glencullen. Obýval ho rod Le Poerů, jejichž jméno bylo později poangličtěno na Power. Král Jakub I. daroval v roce 1603 panství Siru Richardu Wingfieldovi, jednomu ze svých generálů, jenž byl po úspěšné kariéře v Irsku, Flandrech, Francii a Portugalsku jmenován maršálem. Honosil se titulem vikomt z Powerscourtu a jeho potomci drželi panství až do roku 1961, kdy je prodali rodině Slazengerů. Hrad byl přestavěn v 18. století podle plánů architekta německého původu Richarda Castla. Noblesní sídlo v palladiovském stylu s překrásnými interiéry v roce 1974 vyhořelo. Stalo se tak po náročném zrestaurování vnitřních prostor, den před jejich otevřením pro veřejnost. Zatím bylo po rekonstrukci otevřeno pouze přízemí budovy.
Velkolepé zahrady byly založeny ve 40. letech 18. století, ale v následujícím století je přetvořil Daniel Robertson, který se věnoval zahradní architektuře. Měl v oblibě italský styl, a tak sestupují v terasách, jejich střed tvoří honosné kamenné schodiště s geometrickými mozaikami a obsahují i další prvky italských renesančních vil, například drobné sošky či železné konstrukce. Svérázný Robertson prý trpěl dnou, a tak řídil dělníky z pojízdného křesla a popíjel přitom sherry. Když lá…