Prameny a vřídla

Svému vladykovi Kolostůjovi musel později přiznat, že vepře špatně hlídal a někteří jsou opaření, ale také se pochlubil, že našel pramen horké vody a kolem něj velkou horkou mokřinu. Tak bylo objeveno Pravřídlo našich nejstarších lázní Teplic. V celém podkrušnohorském pásmu a místy i v Českém středohoří vyvěrají minerální prameny. Až na malé výjimky souvisejí s dozníváním sopečné činnosti a s fatálním Krušnohorským zlomem. Odborníci v tomto smyslu často hovoří o české termální linii, která začíná u Děčína a Ústí a táhne se až do západních Čech, kde vrcholí karlovarskými vřídly.
Zdrojem těchto pramenů je obyčejná dešťová voda. Průsakem se stává vodou spodní a často proniká do velkých hloubek. Na rozdíl od prostých pramenů se vzácně stává, že této vodě zkříží cestu plyny a někdy i výstupy tepla, jež se po zlomech derou od hlubinných magmatických hmot k povrchu. Většina minerálek je používána jako stolní vody, ale mnohé z nich mají i léčivé účinky, protože obsahují různé minerály a stopové prvky. Ty se do pramenů dostávají i vyluhováním okolních hornin, jimiž už teplé a plyny nasycené prameny stoupají vzhůru. V severních Čechách patří k nejznámějším jak teplický pramen Pravřídlo s teplotou 39 °C, tak i stolní minerálka Bílinská kyselka. Jiná zemito-salinická kyselka vyvěrá například v Břvanech.
Ovšem ne všechny minerální prameny souvisejí se sopečnou činností. Například hořké minerální vody typu Šaratice vyvěrají v Bylanech, kde se obohacují vyluhováním minerálů z druhohorních slínů. Obdobně hořké prameny v okolí Zaječic zase získávají své minerální složky z třetihorních jílů…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa č. 12/2003

Hledáte ubytování v Českém středohoří? Najdete je na: http://www.travelguide.cz