Thajská kuchyně sice dorazila i do českých měst, ale všechny její chutě nejlépe oceníte přímo v její domovině. Tady také odhalíte, proč právě ona dosáhla světové proslulosti. Po celé zemi objevíte nepřeberné množství restaurací i jednoduchých pouličních stánků, všude najdete alespoň jeden noční jídelní trh. Jenom hlavní město Bangkok nabízí okolo 50 000 míst, kde se můžete najíst. Dobré jídlo dostanete prakticky všude, ale vyhnout byste se měli podnikům na první pohled zanedbaným a nečistým. Stejně jako kdekoliv jinde platí, že tou nejlepší pozvánkou je restaurace plná hostů.
Jídlo je v Thajsku společenskou událostí, všechny chody se podávají najednou a každý si bere, na co má chuť. Maso je nakrájeno na drobné kousky, při jídle používáte vidličku, kterou držíte v levé ruce a jíž si přihrnujete jídlo na lžíci. Po hůlkách sáhnete, pokud si objednáte nudlovou polévku. V severovýchodním Thajsku je hojně rozšířená lepkavá rýže, která se jí pravou rukou.
Thajci mají v oblibě ostré jídlo. Pokud nejste jeho milovníky, přistupujte opatrně ke všemu, co nese označení hot nebo pet. Při vaření se hojně používá kari koření, pepř, arašídy, kokosové mléko, citronová šťáva a rybí omáčka naam plaa. Mezi klíčové ingredience patří všudypřítomné chilli, které slouží k rozpálení téměř každého pokrmu. Limetková šťáva a tamarind poskytují kyselou chuť, zatímco sladkost často pochází z palmového cukru. Slanosti se dosahuje pomocí zmíněné rybí omáčky, kapi (pasta z krevet) nebo fermentované ryby plaa raa.
Základem thajské kuchyně je rýže, khao, která doprovází téměř každé jídlo. Její postavení dokumentuje i to, že jedna z nejfrekventovanějších konverzačních frází znamená v doslovném překladu: „Jedl jsi už rýži?“ Smažená rýže, khao pat, se podává s různými druhy masa, vepřovým (khao pat mu), kuřecím (khao pat khai) nebo s krevetami (khao pat kung). Z thajských polévek je nejznámější tom yam s různými druhy masa, velice chutná je s krevetami (tom yam kung) nebo s kuřetem (tom yam khai). Kyselá polévka se připravuje z citronových listů, šťávy z limetek, citronely, rybí omáčky a chilli papriček. Velice oblíbené jsou také nudle, v pouličním stánku si můžete lacino koupit pat thai, smažené rýžové nudle se sójou, krevetami, arašídy, vajíčkem a chilli. Thajské nudle existují ve třech velikostech – široké (sen yai), střední (sen lek), a tenké (sen mi). Nudlová polévka obsahuje zeleninu a masové kuličky. Různé druhy kari se servírují společně s rýží, nebo v misce jako její doprovod. Velice oblíbený je som tam, papájový salát původem ze severovýchodního Thajska, k němuž se ještě vrátíme.
Z dezertů patří k delikatesám mango s lepkavou rýží oslazenou kokosovým krémem. Četné další dezerty se vyrábějí z rýžové mouky, žloutku, kokosového mléka nebo palmového cukru. Jednoduše se můžete osvěžit ovocem, především melounem, papájou nebo ananasem, který vám nasekaný na drobné kousky prodají u pouličního stánku. Rozšířené jsou také ovocné koktejly a džusy. Z domácích piv je nejoblíbenější Singha, Chang a Leo. Ze silnějších nápojů potom Mekhong whisky, oblíbený drink hlavních hrdinů různých románů odehrávajících se v Bangkoku. Podobně vyhledávaná je whisky Sang Som vyráběná z cukrové třtiny, favoritem thajského venkova je z rýže připravovaný Lao Thai.
Část kouzla thajské kuchyně spočívá v její rozmanitosti. Běžný návštěvník si v záplavě pochutin ani nepovšimne odlišností čtyř různých regionů, centrálního, severního, severovýchodního a jižního, z nichž každý svým osobitým způsobem využívá různých příchutí k dosažení výsledného dojmu. Jídla z centrální části země se nejvíce blíží tomu, co turisté označují jako „thajskou kuchyni“. Zahrnují různé kari pasty, typické jsou nudle pad thai nebo tom yam kung. Centrální Thajsko je oblastí rýžovišť, úrodné půdy, na které se pěstují nejrůznější plodiny, charakteristické je velké množství říčních ryb. Pochází odtud také jasmínová rýže, jež se vaří po celém světě.
Severní oblast, známá také jako Lanna, je proslulá lahodným khao soi ((nudle s kokosovým krémem, zelím a hovězím masem). Využívají se tu rovněž sladkovodní ryby, ale místní obyvatelé upřednostňují zejména kuřecí a hovězí maso. Jídla se tradičně podávají na malém kulatém stole, kolem kterého se strávníci shromáždí. Oproti bílé rýži, známé z jiných částí země, zde dávají přednost její lepkavé formě, která se namáčí do různých omáček. K nim se zároveň podává ochucené maso a salát. Ve srovnání s jinými částmi země jsou zdejší pokrmy jem…
Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Thajsko