Město s necelými 17 000 obyvatel, strategicky položené na řece Máze, je známo především kvůli událostem z 1. sv. války. Původně svobodné říšské město bylo v roce 1648 připojeno k francouzskému království a opevněno Vaubanem. Po francouzsko-pruské válce se Verdun stal francouzským hraničním městem a jednou z nejdůležitějších pevností nového obranného systému generála Sérého di Rivières. Ve vzdálenosti 5–7 km od centra města byl postaven druhý obranný pás. Ve skalním masivu citadely vznikl unikátní podzemní komplex s chodbami, které do vypuknutí 1. sv. války měly délku téměř 4 km. Během války pak byly podzemní prostory rozšířeny. Celkem bylo ve Verdunu a několika sousedních fortech obranného pásma Verdun–Toul vyraženo přes 30 km chodeb a 4 km šachet.
Na břehu Mázy stojí nápadná porte Chaussée, jediná dochovaná brána někdejšího středověkého opevnění. Opodál volá do zbraně socha Augusta Rodina La Défense. Původně šlo o návrh na pomník připomínající obléhání Paříže ve francouzsko-pruské válce v roce 1870, který ale byl odmítnut „kvůli své brutalitě“. V roce 1920 daroval čtyřikrát zvětšenou původní sochu pod názvem Volání do zbraně nizozemský výbor Ligy neutrálních států Verdunu jako pomník připomínající obranu města za 1. sv. války.
Ve městě, které bylo po staletí sídlem vojenské posádky, najdeme velmi bohaté církevní architektonické dědictví. Katedrála Notre-Dame byla poprvé postavena koncem 10. stol. podle vzoru velkých rýnských bazilik, je jednou z nejstarších v Evropě. Její zdi nesou jizvy více než deseti staletí konfliktní historie, včetně ostřelování za 1. sv. války. Tato minulost se odráží ve směsici architektonických slohů od rýnského románského po baroko. Místní v ní vidí symbol města, které stále povstává ze svých trosek. V rozlehlém biskupském paláci (palais episcopal) z 18. stol. sídlí Světové centrum míru (Centre mondial de la paix), bývalé opatství Saint-Paul založené benediktiny v roce 973 a v letech 1686–1698 přestavěné je od Francouzské revoluce sídlem verdunského soudu. Původně ze 14. stol. je kaple Sainte-Catherine. Zajímavou minulost má gotický kostel Saint-Victor ze 14.–18. stol. se sochou velmi uctívané Panny Marie klíčů (Notre-Dame-des-Clefs). Podle legendy prosili obyvatelé města Pannu Marii 3. září 1562 o pomoc před útokem hugenotů. U brány Saint-Victor soše svěřili klíče od města a Panna jejich prosby vyslyšela. Moderní dobu reprezentuje kostel Sainte-Jeanne-dʼArc v centru sídliště Cité Verte z konce 50. let 20. stol. Velmi syrově působící betonový kostel z let 1963–1965 představuje stylizovanou podobu standarty Joh…
Úplné znění článku naleznete zde