Wild Atlantic Way – krása, kam se podíváš

Wild Atlantic Way (WAW) neboli „Divoká atlantská cesta“ je přibližně s 2600 km jednou z nejdelších značených pobřežních tras na světě. Modré tabule s bílými vlnami vedou turisty z výchozího severního místa, vesnice Muff u ústí řeky Foyle na poloostrově Inishowen, až do přístavního městečka Kinsale na jižním cípu hrabství Cork. Trasa otevřená v roce 2014 se stala jedním z největších úspěchů moderního cestovního ruchu. Tehdy odlehlé a strukturálně upadající západní pobřeží chytilo druhý dech a dnes se na atlantskou cestu vydává kolem osmi milionů turistů ročně.

Trasa vede přes devět hrabství kolem rozlehlých písečných pláží, strmých útesů, hlubokých zátok, tajemných megalitických nalezišť, zřícenin opatství, mohutných pevností, přes živá města a tradiční vesnice, kde se dodnes nosí kroje a mluví irsky. Tuto cestu plnou zatáček a serpentin lze projet v obou směrech, autem či na kole, ovšem na některých velmi frekventovaných úsecích, jako je například Ring of Kerry nebo Slea Head Drive, se doporučuje jet po směru hodinových ručiček, abyste se nemuseli vyhýbat velkému množství turistických autobusů. Jen málokomu se podaří projet tuto trasu na jeden zátah, a to nejen z časových důvodů, ale i proto, že téměř na každé odbočce je něco k vidění. Na trase je možné navštívit přes 150 poznávacích míst, nemluvě o různých pěších túrách, historických prohlídkách, gastronomických okruzích, surfování, pozorování ptactva či výletech lodí, které lze na mnoha místech podniknout. Všemu kraluje 15 signature discovery points, míst, která byla vybrána jako nejpozoruhodnější a jedinečná, jež by si žádný turista neměl nechat ujít.

První z těchto „specialit“ je nejsevernější konec irské pevniny Malin Head na poloostrově Inishowen. Na jeho nejzazším výběžku nazvaném podle legendární keltské královny Banbaʼs Crown („Banbina koruna”) stojí zbytky strážního domku z napoleonských dob a nabízí se odtud překrásný výhled na atlantské pobřeží a hory poloostrova Inishowen. Západně od Banbaʼs Crown vede 700 m dlouhá stezka k Hellʼs Hole („Pekelná díra”), hluboké průrvě mezi útesy, kde se vlny rozbíjejí o skály a vydávají dunivý, až ďábelský hřmot.

Cestou k malebnému majáku na poloostrově Fanad se můžete zastavit na 3 km dlouhé pláži v zátoce Ballymastocker Bay, lemované písečnými dunami, která je v mnoha publikacích označována za jednu z nejkrásnějších pláží na světě. Než opustíte hrabství Donegal, nenechte si ujít ještě Slieve League, prý nejvyšší pobřežní útesy v Evropě tyčící se až 600 m nad mořskou hladinou. Odvážnější turisté, kteří netrpí závratěmi, se mohou vydat po úzké hřebenové stezce s příznačným názvem One Manʼs Path („Cesta pro jednoho člověka“) s výhledy na krajinu, kterou po staletí utvářely vlny, vítr, deště a ledovce.

Při návštěvě další speciality, malého poloostrova Mullaghmore Head na severu hrabství Sligo, se ocitnete ve vesnici Mullaghmore, oblíbené prázdninové destinaci s krásnou písečnou pláží. Vyplouvají odtud lodě na ostrov Inishmurray s pozůstatky dávného kláštera, který byl v 9. stol. dobyt Vikingy. Nedaleko vesnice je už z dálky vidět soukromé zámecké sídlo Classiebawn, za nímž se tyčí hora Ben Bulben, ráj pro horolezce i pěší turisty.

Na severu hrabství Mayo dominuje pobřeží jeden z nejpodivnějších skalních útesů na WAW, téměř 50 m vysoká skála Dún Briste trčící z oceánu. Stejně jako okolní útesy vznikla přibližně před 350 miliony let a je opředena mnoha legendami. Jedna z nich vypráví o obrovi, který na skále žil a svou vznětlivou povahou znepříjemňoval život sv. Patrikovi, jenž nedaleko odtud na výběžku Downpatrick Head založil v 5. stol. kostel. Světec prý poprosil Boha, aby ho obra nějak zbavil. Druhý den ráno se kolem obra propadla země a ten zůstal uvězněný na skále Dún Briste, odříznutý od zbytku světa.

Sv. Patrik je také úzce spjat s o něco jižněji ležící kuželovitou horou Croagh Patrick, na které se údajně postil 40 dní a nocí a z jejího vrcholu navždy vyhnal hady z celého Irska. Protože neexistují žádné důkazy o tom, že by se hadi kdy v Irsku vyskytovali, je tato pověst spíše metaforou o vymícení pohanství. Z hory se tak stalo křesťanské poutní místo, kam každý rok, poslední neděli v červenci, vystupují tisíce lidí, někteří dokonce bosí, aby v malé kapli vzdali hold patronovi Irs…