Zahrada Turia
Oba konce valencijské Zahrady Turia (Jardi del Túria), onoho devítikilometrového pásu zeleně v někdejším korytě této řeky, patří zvířatům a v obou případech platí, že jejich návštěva stojí za to.
Výjimečnější z obou zařízení je na východní straně, logicky co nejblíže k moři – Oceanográfico („oceanárium“), největší veřejné akvárium v Evropě, používá i tak více než 25 km různého potrubí o průměru od 14 mm do 1,3 m. Jeho areál se rozkládá na ploše 11 ha na konci Města umění a věd. Na rozdíl od jeho ostatních částí ale nejsou stavby v oceanáriu dílem Santiaga Calatravy. Ty nejnápadnější, vstupní pavilon a restauraci Submarino se střechami z tenkého betonu ve tvaru hyperbolických paraboloidů, připomínajících rozvírající se květ leknínu, navrhl Félix Candela, který zde zopakoval řešení, jež použil už na konci 50. let 20. stol. u restaurace Los Manatiales v Mexiku. Spolu s ním se na návrzích různých staveb v parku podíleli ještě Alberto Domingo a Carlos Lázaro.
Oceanárium překračuje rámec běžného veřejného akvária tím, že kromě typických obyvatel mořských akvárií, tj. ryb, paryb a nejrůznějších bezobratlých, chová i některé savce, ptáky a plazy, samozřejmě takové, jejichž život je plně nebo z velké části vázán na vodu. Dohromady zde žije na 45 000 živočichů asi 500 různých druhů. A mořské vody se tu spotřebuje denně 42 mil. l – čerpá se přímo ze Středozemního moře, filtruje, upravuje tak, aby její vlastnosti odpovídaly různým životním prostředím, a použitá se zase vrací zpátky do moře.
V parkovém areálu jsou rozmístěny jednotlivé pavilony, které mohou trochu „klamat tělem“ z hlediska časového plánu prohlídky. Po návštěvě některých z nich můžete nabýt snadno dojmu, že celá prohlídka nebude nijak mimořádně časově náročná – což ale není pravda. Velikost stavby totiž vůbec nenapovídá, co vás čeká uvnitř, protože pavilony tvoří vlastně jen vstupy do podzemí, kde jsou instalována akvária. A tak zatímco ve vstupním pavilonu je pouze jedna velká obchozí otevřená nádrž s menšími parybami a několik akvárií s různými druhy medúz, v Arktidě dvě nádrže a v Antarktidě spojené s ní podzemní chodbou pouze ubikace tučňáků oslích (samozřejmě klimatizovaná a včetně sněhových ploch), v pavilonech Mírný pás/Tropy a Středomoří je nádrží podstatně víc. Největší „klasické“ akvárium včetně návštěvnicky oblíbeného tunelu na jeho dně je v pavilonu Oceány – vejde se do něj sedm milionů litrů vody. Objemem vůbec největší je bazén delfínů skákavých (26 mil. l).
Zvláštní pozornost si zaslouží zmíněný pavilon Arktidy. Oceanográfico je jediné zařízení v kontinentální Evropě kromě Ukrajiny, Ruska a Běloruska, které chová běluhy. Pár těchto zvláštních kytovců sem přišel v roce 2003, o tři roky později měl mládě, které se ale nepodařilo odchovat. Mimořádný úspěch pak přinesl rok 2016, kdy se samečka Kylu odchovat podařilo. Dnes je v nádrži už jen se svou matkou, protože jeho otec letos na jaře uhynul. Společnost jim dělá obrovské hejno makrel, na kterém se dá krásně pozorovat úžasné hejnové chování. Mimo akvária pak na vás v oceanáriu čekají ještě lachtani, tuleni, krokodýli, želvy a různé druhy vodních ptáků. Střízlivě odhadnuto počítejte na návštěvu minimálně se 3–4 hodinami, akvarističtí či zoologičtí nadšenci tu bez problému vydrží celý den.
Na západním konci Zahrady Turia se rozkládá Bioparc Valencia – nevelká (10 ha), ale mimořádně hezká zoologická zahrada nové generace. Nikde tu neuvidíte mříže nebo ploty, jen v nejnutnějších případech skleněné stěny. Cílem je umožnit návštěvníkovi, aby se v maximální míře ponořil do světa zvířat, aby se procházka parkem co nejvíce podobala pozorování zvířat ve volné přírodě. V jedné expozici je často chováno několik druhů pohromadě, z některých míst lze pozorovat současně několik výběhů a srovnávat, jinde se zase nabízejí různé úhly pohledu do jednoho výběhu. Návštěvníkovi by se mělo dostat neopakovatelného zážitku, jaký mu nezprostředkuje sebelepší fotografie, video nebo vyprávění.
Zahrada se specializuje pouze na africká zvířata ze čtyř prostředí – savany, ostrov Madagaskar, rovníkový prales, mokřady. Z opravdu povedených expozic je skoro nespravedlivé vyzdvihovat jen některé, ale k nejhezčím patří velký výběh kopytníků, výběh slonů a také hroší bazén s možností pozorovat zvířata i pod vodou, kde s nimi žije velmi početná skupina několika druhů tlamovcových cichlid z jezera Malawi.
Obě instituce patří k špičkovým chovatelským zařízením v Evropě a dodávají návštěvě Valencie další rozměr.
Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Valencie